Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Ryszkiewicz Józef (1856-1925), Na Palmową Źródło: polona.pl
Za dwa dni Niedziela Palmowa, a więc ostatni moment, żeby zaopatrzyć się w palmę. Pamiętajcie, że koniecznie muszą się w niej znaleźć gałązki wierzby iwy. Dlaczego? Przeczytacie o tym w haśle PALMA WIERZBOWA opracowanym przez Joannę Szadurę i opublikowanym w Słowniku stereotypów i symboli ludowych – najważniejszym dziele realizowanym w naszej Pracowni.
Z hasła dowiecie się, że w polskiej kulturze ludowej palma wierzbowa była nie tylko pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, ale także symbolem odradzającej się przyrody, zwiastunem wiosny, nowego życia i płodności. Co ważne, była też uważana za środek chroniący przed chorobami, burzami czy istotami demonicznymi. Na przykład zdrowie, urodę i siłę miało zapewnić obrzędowe smaganie gałązkami wierzby – w Niedzielę Palmową o świcie grupy młodzieży (przeważnie męskiej) i dzieci chodziły po wsi, budziły domowników i uderzały ich gałązkami wierzby, wymawiając różne formuły, np.: Wierzba bije, nie ja biję, bądź bogaty jak ziemia, a zdrowy jak woda! lub Wierzba bije, nie ja biję, za tydzień Wielki Dzień!
Zachęcamy do przeczytania całego hasła i odwiedzenia strony internetowej Słownika stereotypów i symboli ludowych!