Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
11 maja 2023 r. Orkiestra św. Mikołaja przeprowadziła 4-godzinne warsztaty folkowe dla studentów polonistyki Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, a 12 maja zagrała koncert dla całej tamtejszej społeczności akademickiej. Wszyscy świetnie się bawili!
Warsztaty Orkiestry św. Mikołaja w Ołomuńcu, fot. Aleksandra Starzyńska
Warsztaty i koncert stanowiły zamknięcie wspólnego polsko-czeskiego projektu pt. „Język w kulturze i kultura w języku – seminarium i warsztaty dla studentów polonistyki w Ołomuńcu”, realizowanego w ramach programu „Promocja języka polskiego” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem projektu było zapoznanie studentów czeskich z metodologią badania polszczyzny ludowej w szerokim kontekście kulturowym, w czym od lat specjalizuje się Pracownia Etnolingwistyczna im. Jerzego Bartmińskiego i skupieni wokół niej językoznawcy, kulturoznawcy, muzykolodzy i muzycy.
Podczas warsztatów w Ołomuńcu studenci haftowali po krzczonowsku, malowali pisanki woskiem, wili wianki z wiosennych ziół i kwiatów, słuchali opowieści Orkiestry św. Mikołaja i uczyli się od niej folkowych piosenek. Mogli je później zagrać i zaśpiewać wraz z zespołem na koncercie, w którym uczestniczyli także absolwenci ołomunieckiej polonistyki. Koncert wpisał się bowiem doskonale w obchody 100-lecia czeskiej polonistyki i uświetnił zjazd tamtejszych absolwentów.
Koncert Orkiestry św. Mikołaja w Ołomuńcu, fot. Agnieszka Matecka |
Fotorelacje z obu wydarzeń mogą Państwo obejrzeć na Facebooku Orkiestry św. Mikołaja i Polonistyki w Ołomuńcu.
Serdecznie dziękujemy zarówno Orkiestrze św. Mikołaja za wspaniałe warsztaty i koncert, jak i wszystkim wykładowcom z Wydziału Filologicznego UMCS, którzy przez cały semestr prowadzili zajęcia dla studentów czeskich z zakresu języka i kultury ludowej. Dziękujemy też samym studentom, którzy z entuzjazmem włączali się we wspólną naukę i zabawę i sprawili, że prowadzenie dla nich zajęć było przyjemnością. Dostajemy sygnały, że cały projekt tak im się spodobał, że niektórzy planują pisanie prac licencjackich i magisterskich związanych z językiem i kulturą ludową. To dla nas wspaniała wiadomość!