Spuścizna Czesława Maja – nasze dziedzictwo

Czesław Maj, fot. ze zbiorów rodzinnych

Jak tam dawniej było… spuścizna Czesława Maja (1923-2011) – nasze dziedzictwo to tytuł projektu realizowanego w ramach programu EtnoPolska 2024 przez Stowarzyszenie Miłośników Tradycji „Klepisko” w stulecie urodzin Czesława Maja z Motycza oraz w 10-lecie Zespołu Śpiewaczego „Rola” z Motycza. Pracownia Etnolingwistyczna im. Jerzego Bartmińskiego jest jednym z partnerów tego projektu, bo w naszych zbiorach mamy kilka cennych nagrań z panem Czesławem Majem. Inni partnerzy to: Gmina Konopnica, Szkoła Podstawowa w Motyczu, Instytut Nauk o Kulturze UMCS i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Patronat medialny objęło Pismo Folkowe.

W ramach projektu zaplanowane są m.in. warsztaty i nagrania pieśni z Motycza, warsztaty tańca ludowego, potańcówki, pokazy dawnych zabaw dla dzieci, spotkania i prelekcje popularyzujące i ożywiające zanikającą tradycję ligawek (w tym warsztaty wyrobu ligawek i gry na nich), przegląd zespołów śpiewaczych z regionu i koncert współczesnych adaptacji dawnych tradycji muzycznych Lubelszczyzny.

Już w najbliższą niedzielę (7 VII 2024) odbędzie się II Przegląd Twórczości Zespołów Ludowych w Motyczu. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy!

 

    Aktualności

    Data dodania
    5 lipca 2024