Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wykładem o gwarach i dialektach polskich dr hab. Marta Nowosad-Bakalarczyk zainaugurowała kurs dla studentów polonistyki w Ołomuńcu pn. „Regionalne aspekty kultury polskiej”. Jest on realizowany w ramach programu „Promocja języka polskiego” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
W grudniu 2022 roku w Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego rozpoczęliśmy realizację projektu pn. „Język w kulturze i kultura w języku – seminarium i warsztaty dla studentów polonistyki w Ołomuńcu”.
Celem projektu jest zapoznanie studentów czeskich z metodologią badania polszczyzny ludowej w szerokim kontekście kulturowym, w czym od lat specjalizuje się nasza Pracownia i skupieni wokół niej językoznawcy, kulturoznawcy, muzykolodzy i muzycy.
W ramach projektu w Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu dr Aleksandra Starzyńska – koordynatorka projektu ze strony czeskiej i lektorka języka polskiego – otworzyła specjalny kurs językowo-kulturowy, który od lutego do kwietnia 2023 roku poprowadzą pracownicy Wydziału Filologicznego UMCS: prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, dr hab. prof. UMCS Joanna Szadura, dr hab. Marta Nowosad-Bakalarczyk, dr Anna Kaczan, dr Agata Kusto, dr Monika Łaszkiewicz i dr Katarzyna Prorok.
Podczas wykadów i konwersatoriów podejmą one zagadnienia z zakresu języka i kultury ludowej, m.in. dialektów i gwar polskich, języka folkloru, gatunków folkloru i metod ich badania, regionalnego dziedzictwa językowo-kulturowego oraz muzyki tradycyjnej. Pokażą też, jak język funkcjonuje w autentycznych tekstach ludowych. Wykorzystają do tego celu gromadzone w naszej Pracowni archiwalne nagrania z badań terenowych prowadzonych na polskiej wsi od lat 60. XX wieku.
Zajęcia kursowe będą dobrym wstępem do warsztatów, podczas których zrekonstruowane zostaną wybrane obrzędy ludowe oraz towarzyszące im słowo i muzyka. Poprowadzą je członkowie Orkiestry św. Mikołaja pod kierownictwem mgra Bogdana Brachy i mgr Agnieszki Mateckiej-Skrzypek, reprezentujących Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”. Warsztaty będą stanowiły swego rodzaju podsumowanie zagadnień podejmowanych podczas wykładów i konwersatoriów, pokażą język i kulturę „w działaniu”.
Cały projekt zamknie koncert Orkiestry św. Mikołaja, na który zaproszeni zostaną nie tylko studenci biorący udział w projekcie, ale także wszyscy studenci i pracownicy Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, co będzie służyć promocji kultury polskiej wśród szerszego grona odbiorców.
Zarządzanie projektem odbywa się przy życzliwej współpracy z mgr Magdaleną Kusyk z Biura ds. Kształcenia Ustawicznego UMCS, za co serdecznie dziękujemy!