Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Katalog online Zbiorów Fonograficznych IS PAN - ETNOFON
Dziś w naszej Pracowni gościł dr Jacek Jackowski – kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, dawnego Archiwum Fonograficznego im. M. Sobieskiego. Jego wizyta miała dwa cele. Po pierwsze, przywiezienie kolejnej transzy taśm (szpulowych i magnetofonowych) wypożyczonych z naszej Taśmoteki Nagrań. Taśmy te zostały zdigitalizowane w Warszawie i wprowadzone do repozytorium cyfrowego ETNOFON w ramach projektu Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne. Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie. Po drugie, dr Jacek Jackowski przeprowadził szkolenie z korzystania i edytowania tego repozytorium, dzięki czemu będziemy mogli przeszukiwać i częściowo udostępniać Wam nasze nagrania tam zgromadzone.
Współpraca z Instytutem Sztuki PAN jest dla Pracowni bardzo ważna, bo ETNOFON to niezwykłe przedsięwzięcie. Jak czytamy na stronie internetowej etnofon.pl:
„Jednym z głównych celów projektu Polska muzyka tradycyjna – dziedzictwo fonograficzne. Stan aktualny, zachowanie, udostępnianie jest tworzenie, rozwój i utrzymanie centralnego cyfrowego repozytorium zdigitalizowanych i opracowanych merytorycznie dokumentalnych nagrań fonograficznych i filmowych, w których utrwalono polską pieśń i muzykę tradycyjną, a także taniec ludowy. Repozytorium [...] jest przestrzenią, w której gromadzone są cyfrowe odwzorowania treści utrwalonych pierwotnie na historycznych nośnikach dźwięku i obrazu, jak również współcześnie tworzone obiekty born digital. Otrzymane w procesie digitalizacji obiekty cyfrowe (kopie wzorcowe) są archiwizowane, zaś tzw. kopie użytkowe są demonstrowane i udostępniane użytkownikom: przede wszystkim naukowcom (etnomuzykologom, a także badaczom innych dziedzin, zwłaszcza humanistyki) i innym zainteresowanym [...]”.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony ETNOFON i zobaczenia, jak bogate zbiory polskiej muzyki tradycyjnej się tam znajdują. A doktorowi Jackowi Jackowskiemu serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej Pracowni i przeprowadzone szkolenie!