Nagroda „Literatury na Świecie” dla zespołu „Słownika stereotypów i symboli ludowych”

Chwalimy się! Zespół etnolingwistyczny UMCS i Instytutu Slawistyki PAN kierowany przez prof. Stanisławę Niebrzegowską-Bartmińską otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie” za rok 2023 w kategorii Inicjatywa Wydawnicza za „Słownik stereotypów i symboli ludowych”, ukazujący się od 1996 roku nakładem Wydawnictwa UMCS w Lublinie.

„Literatura na Świecie” to prestiżowy  miesięcznik poświęcony literaturze obcej wydawany od 1971 w Warszawie. Jak czytamy na stronie pisma, ukazują się w nim „monograficzne numery poświęcone jednemu pisarzowi (Bryce, Nabokov, Beckett, Cortazar, Brodski, Barth, Kafka, Borges, Celine, Plath, Blixen, Henry Miller, Kundera, Havel) bądź prezentacji jakiegoś kręgu kulturowego (Latynosi, Quebec, Maghreb, Sycylia) lub zjawiska (numer erotyczny, pijacki, o śmierci, Talmud, herezje, esej francuski, sztuczna inteligencja)”. Nagroda „Literatury na Świecie” przyznawana jest od 1972 roku.

Dla zespołu etnolingwistycznego to niezwykle ważna nagroda, motywująca do pracy nad kolejnymi tomami „Słownika stereotypów i symboli ludowych”, który powstaje w naszej Pracowni. Koncepcję słownika stworzył i przez lata rozwijał prof. Jerzy Bartmiński. Jego zamierzeniem było opracowanie dzieła pokazującego bogactwo wyobrażeń ludowych, tradycyjny obraz świata i człowieka utrwalony w języku, folklorze i obrzędach. Dotychczas opublikowane zostały cztery części tomu „Kosmos” (1996-2012) oraz siedem części tomu „Rośliny” (2017-2022). Niebawem ukaże się pierwsza część tomu „Zwierzęta”, który jest opracowywany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na lata 2022-2027.

    Aktualności

    Data dodania
    27 września 2024