Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Ryc. z książki Stefana Błockiego, Nasze psy: vademecum miłośnika psa, Wilno 1933 Źródło: polona.pl
Przed nami noc andrzejkowa, ważna zwłaszcza dla dziewcząt, które chcą sobie wywróżyć, kiedy i za kogo wyjdą za mąż. Dawniej dla panien mieszkających na wsi ważne było, „z której strony” przybędzie kawaler. Małżeństwa zawierano bowiem zwykle w obrębie danej wsi lub sąsiadujących za sobą wsi. Dziewczęta, które chciały się dowiedzieć, skąd mają wypatrywać konkurenta, w noc andrzejkową słuchały... psa!
Poniżej zamieszczamy fragment rozmowy ze Stanisławem Chachurą, który opowiada, jaką rolę we wróżbach andrzejkowych pełnił pies. Nagranie zostało zarejestrowane w 1994 r. i znajduje się w naszej taśmotece (TN).
Podobne relacje mamy też z innych miejscowości:
A o innych dawnych wróżbach andrzejkowych z udziałem psa, indyka czy gąsiora przeczytacie na stronie Słownika stereotypów i symboli ludowych, który powstaje w naszej Pracowni.
Dobrej zabawy w andrzejki!