Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
17 września 2024 roku dr Olga Kielak z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa UMCS przeprowadziła warsztaty pt. Wieprzuchy. O nazwach zwierząt w nazwach roślin dla uczniów lubelskich szkół podstawowych. Warsztaty przygotowane przez dr Kielak odbyły się w ramach XX Lubelskiego Festiwalu Nauki (hasło tegorocznej edycji: „Człowiek sercem nauki”).
Podczas spotkania uczniowie klas II i III poznali wybrane gwarowe nazwy roślin z komponentem zwierzęcym. Wspólnie z prowadzącą zastanawiali się nad tym, co łączy kobyłę z kobylim szczawiem (szczawiem pospolitym), dlaczego owoce agrestu i porzeczek nazywane są wieprzkami, wieprzynami i wieprzuchami i czy rzeczywiście korzeń koziołka (waleriany) „czuć kozłem”? Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym kwestii związanych z ludowymi wyobrażeniami roślin oraz zwierząt (ich wyglądem, charakterystycznym zapachem; w przypadku roślin – z porą kwitnienia, właściwościami użytkowymi, leczniczymi i magicznymi; z niektórymi aspektami hodowli zwierząt, z wykorzystaniem zwierząt w ludowej magii, obrzędowości i medycynie), dzieci stawiały własne hipotezy badawcze dotyczące pochodzenia nazw roślin.
Na zakończenie warsztatów uczniowie, wykorzystując przyniesione przez prowadzącą rośliny, wykonali prace plastyczne.
Przeprowadzone przez dr Olgę Kielak warsztaty popularyzowały cząstkowe wyniki badań, pozyskane podczas realizacji grantu Narodowego Centrum Nauki pt. Polskie ludowe relacje między człowiekiem i rośliną (na przykładzie krzewów). Badania z pogranicza etnolingwistyki i etnobotaniki (nr projektu: 2021/43/D/HS2/01019; kierownik projektu: dr Olga Kielak).