Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Pod koniec 2023 roku ukazała się książka autorstwa dr hab. Petara Sotirowa, prof. UMCS pt. "Zeszyt negowański Szterju Popatanasowa – cząstka bułgarskiej pamięci z Macedonii Południowej" [orygin. tytuł w języku bułgarskim: "Негованската тетрадка на Щерю Попатанасов – частица българска памет от Южна Македония"], Wyd. UMCS.
Zeszyt negowański to rękopis, który zawiera wspomnienia nauczyciela ze wsi Negowan koło Salonik. Ten rękopis przez wiele lat był przekazywany z rąk do rąk i z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców jednego z osiedli miasta Petricz w Bułgarii (stąd pochodzi prof. P. Sotirow) znanego jako osiedle Negowańskie. Wielu mieszkańców tego osiedla to potomkowie uchodźców ze wsi Negowan, którzy po wojnach bałkańskich 1912–1913 przesiedlili się do Bułgarii, do miasta Petricz i jego okolicy. Książka obejmuje analizę lingwistyczną, etnograficzną i historyczną oraz pierwsze pełne wydanie rękopisu z wyjaśnieniami i bogatym komentarzem. Najbardziej obszerna część analizy dotyczy języka. M. in. potwierdziła ona informacje i obserwacje polskiego slawisty Mieczysława Małeckiego, który w latach 30-ych badał gwary w okolicach Salonik. Rękopis zawiera również bogate dane z zakresu onomastyki i historii języka bułgarskiego, ujawnia także szereg interesujących zjawisk z zakresu kultury materialnej, duchowej i społecznej mieszkańców tejże części Macedonii, tym stanowi znaczący wkład do slawistyki południowej.
Więcej na stronie Wydawnictwa UMCS:
https://wydawnictwo.umcs.eu/zapowiedzi/462/negovanskata-tetradka-na-seru-popatanasov-castica-blgarska-pamet-ot-uzna-makedonia--petr-sotirov
Opr. P. Sotirow