Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
23 września 2024 roku rozpoczął się słowacki etap projektu „Oral History on 100th Anniversary of Comenius University Polish Philology” realizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Funduszu Wyszehradzkiego. Bierze w nim udział po 10 studentów ze strony polskiej i słowackiej oraz dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, dr Damian Gocół (UMCS) i dr Bożena Kotuła (UK).
24 września 2024 roku w Instytucie Polskim w Bratysławie wysłuchaliśmy wykładu, w którym dr Juraj Marušiak ze Słowackiej Akademii Nauk przedstawił nam historię Słowacji w pigułce. Poznaliśmy nieco lepiej dzieje naszych południowych sąsiadów: od historii ludów zamieszkujących te ziemie w epoce rzymskiej, przez przybycie Słowian aż do czasów współczesnych.
W tym dniu rozpoczęliśmy także zaplanowane rozmowy z osobami zaproszonymi do projektu. Lena Głusek, Natalia Kruk, Krisztina Kulcsárová i Mark Chernyshev przeprowadzili wywiad z prof. Martą Pančikovą – polonistką i kierowniczką Katedry Filologii Słowiańskich UK. W tym samym czasie Dominice Sollich, Małgorzacie Adamczyk, Michaeli Molnárovej i Ilii Moskalence udało się odbyć ciekawą rozmowę z wyżej wspomnianym Jurajem Marušiakiem. Później spotkaliśmy się z zastępczynią Dyrektora Wykonawczego Funduszu Wyszehradzkiego – Mają Wawrzyk.
Pozostały czas przeznaczyliśmy na zwiedzanie Bratysławy i integrację ze słowackimi studentami. Dalsze przedsięwzięcia w ramach wizyty na Słowacji będą realizowane w kolejnych dniach. Zebrane wywiady zostaną opracowane i zarchiwizowane do późniejszego wykorzystania.
Tekst: Aleksandra Mucha
Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Wyszehradzkiego. Kierownikiem projektu jest dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS, a wykonawcami – dr Damian Gocół i mgr Bożena Kotuła PhD.