Relacja ze spotkania autorskiego z dr Iloną Dąbrowską - "Pacjent zero"

26 kwietnia (wtorek) w księgarnio-kawiarni Między Słowami w Lublinie odbyło się spotkanie z dr Iloną Dąbrowską z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, poświęcone jej najnowszej książce "Pacjent zero". W spotkaniu wzięła również udział bohaterka wywiadu - Justyna Polaczek, żona pierwszego pacjenta na Lubelszczyźnie z wirusem SARS-CoV-2. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Wywiad „Pacjent zero” porusza nie tylko aspekty związane z pandemią koronawirusa w naszym regionie, ale jest również spisem przeżyć rodziny, która zmagała się z falą hejtu i fałszywych informacji rozpowszechnianych przez media i użytkowników social mediów. Wydawnictwo dr Ilony Dąbrowskiej stanowi osobistą i emocjonalną opowieść o strachu, cynizmie, lecz także empatii i heroizmie, kreśloną przez sytuację, w jakiej znalazła się wówczas rodzina Polaczków.

Podczas wydarzenia autorka oraz bohaterka książki opowiadały o trudzie przygotowań do wywiadu, wpływie mowy nienawiści na najbliższych pani Justyny Polaczek, a także podkreślały potrzebę edukacji medialnej w zakresie weryfikowania niesprawdzonych, stygmatyzujących informacji. Dr Ilona Dąbrowska podzieliła się też z uczestnikami spotkania inicjatywą utworzenia Międzynarodowego Instytutu Edukacji Medialnej, fundacją rozwijającą kompetencje w obszarze przeciwdziałania hejtowi. 

Omówienie wywiadu poprzedził komentarz prof. dr hab. Doroty Kołodyńskiej, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia oraz prof. dr hab. Iwony Hofman, dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Spotkanie autorskie poprowadził Patryk Grzegorczyk z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

    Aktualności

    Data dodania
    4 maja 2022