Zmiany użytkowania gruntów a erozja podpowierzchniowa na Wyżynie Lubelskiej

W czasopiśmie Quaestiones Geographicae ukazał się artykuł autorstwa pracowników naszego instytutu, poświęcony badaniu wpływu zmian w użytkowaniu ziemi na rozwój zawaliskowych form pipingu w systemie wąwozów lessowych na Wyżynie Lubelskiej. Publikacja prezentuje wyniki 25-letnich badań terenowych, które pozwoliły na szczegółową analizę procesów erozji podpowierzchniowej i ich związków z działalnością człowieka oraz zmianami klimatycznymi.

Rodzik J., Kołodyńska-Gawrysiak R., Franczak Ł., Zgłobicki W., Poesen J., 2024. Impact of land use changes on collapsed pipes development in the loess gully (Lublin Upland, East Poland). Quaestiones Geographicae 43(4), 17–33. DOI: 10.14746/quageo-2024-0042 

Badania przeprowadzono w zlewni Kolonii Celejów na Płaskowyżu Nałęczowskim, gdzie przeanalizowano mechanizmy inicjacji i reaktywacji form pipingu oraz ich wpływ na rozwój wąwozów lessowych. Szczególną uwagę poświęcono wpływowi kierunku orki, typów upraw oraz działań rekultywacyjnych na intensywność procesów erozyjnych. Wyniki wykazały, że zmiany w użytkowaniu gruntów, takie jak wprowadzenie plantacji krzewów owocowych, przyczyniły się do zwiększenia intensywności pipingu, czego skutkiem były formy o objętości nawet do 912 m³. Działania rekultywacyjne, takie jak wypełnianie form glebą, prowadziły do ich czasowej stabilizacji, jednak w określonych warunkach doprowadzały także do reaktywacji procesów erozyjnych.

Artykuł podkreśla znaczenie długoterminowego monitoringu w badaniu wpływu działalności człowieka na procesy geomorfologiczne oraz dostarcza nowych danych na temat przyczyn i skutków erozji w regionach lessowych. Pełny tekst dostępny jest w trybie open access:

Według aktualnego Wykazu Czasopism MNiSW artykuł opublikowany w Quaestiones Geographicae to 100 punktów (IF'23: 1.0).

Wykaz publikacji pracowników Instytutu NoZiŚ UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    23 grudnia 2024