Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UMCS - działalność badawcza

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu rzucającego światło na działalność instytutów i szkół doktorskich UMCS. Dzisiejszy materiał przedstawia Szkołę Doktorską Nauk Społecznych, która kształci w dyscyplinach: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, ekonomia i finanse, nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji publicznej, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, nauki o zarządzaniu i jakości oraz stosunki międzynarodowe.

Kształcenie w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych trwa od 6 do 8 semestrów (3 - 4 lata), jest zorganizowane na podstawie programu nauczania i indywidualnych planów badawczych doktorantów. Pozwala to im osiągnąć efekty uczenia się na poziomie 8 PRK.

Program kształcenia w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje przedmioty skierowane do wszystkich doktorantów oraz przedmioty profilowane dla doktorantów w określonej dyscyplinie naukowej. Zajęcia są oferowane w języku polskim i języku angielskim, prowadzone są przez wykładowców z UMCS oraz innych ośrodków akademickich z Polski i zagranicy. Doktoranci dodatkowo mogą uczestniczyć w warsztatach metodologicznych, szkołach letnich i zimowych oraz stażach badawczych.

Indywidualne Plany Badawcze (IPB), będące nieodłącznym elementem procesu uczenia się w Szkole Doktorskiej, przygotowywane są we współpracy z promotorem lub promotorami. Zawierają m.in.: temat, metodologię, harmonogram badań, harmonogram przygotowania  i pisania rozprawy doktorskiej, planowane publikacje, wizyty badawcze, materiały konferencyjne związane z badaniami doktorskimi.

Szkoła Doktorka Nauk Społecznych nawiązuje międzynarodową współpracę z instytucjami badawczymi i akademickimi, realizującymi kształcenie doktorantów. Dzięki temu młodzi badacze mają możliwość udziału w międzynarodowych wizytach studyjnych, konferencjach czy wspólnych projektach. W ramach programu mentoringowego oferowane są konsultacje z zagranicznymi ekspertami lub naukowcami. 

Proces internacjonalizacji jest możliwy dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Autor tekstu: Barbara Uljasz

Szkoła Doktorska Nauk Społecznych UMCS

Film zrealizowany przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    29 maja 2024