Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zachęcamy do udziału w kursie organizowanym przez Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS UJ
Kurs pt. „Podstawy Fizyki Akceleratorów” będzie odbywał się online w każdy czwartek od 10 października 2024 roku do 30 stycznia 2025 roku w godzinach 10:15-11:45. Kształcenie będzie miało formę wykładów oraz interaktywnych warsztatów.
Kurs w formie cyklu wykładów rozpocznie się od omówienia historycznego rozwoju akceleratorów oraz przeglądu ich głównych typów. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z zasadami działania, projektowania i zastosowań akceleratorów cząstek. Celem kursu jest zapoznanie uczestników z fundamentalnymi aspektami dynamiki wiązki, obejmując zarówno dynamikę poprzeczną, jak i podłużną, a także zostaną poruszone kwestie niedoskonałości liniowych, źródeł błędów oraz metod korekcji. Nie zabraknie również wprowadzenia do dynamiki nieliniowej.
Interaktywne warsztaty stanowią integralną część kursu, umożliwiając studentom zdobycie praktycznego doświadczenia z narzędziami MADX i XSuite, czyli standardowymi narzędziami stosowanymi w projektowaniu i symulacji akceleratorów. Uczestnicy będą wykonywać ćwiczenia praktyczne, takie jak budowanie sekwencji dla maszyn podobnych do SPS oraz torów wyścigowych, dopasowywanie tonów i chromatyczności, a także stosowanie technik korekcji niedopasowań magnesów.
Zapoznają się z tematami obejmującymi diagnostykę i instrumentację, techniki czyszczenia wiązek oraz kolimacji, a także wykorzystanie źródeł światła synchrotronowego. Podczas kursu zostaną omówione również specjalistyczne zastosowania akceleratorów w dziedzinie medycyny i przemysłu.
Celem cyklu wykładów zaprezentowanych na kursie jest przekazanie wiedzy na temat fizyki akceleratorów cząstek, zaznajomienie studentów z konwencjami i nomenklaturą stosowaną w tej dziedzinie oraz zobrazowanie różnorodnych zastosowań akceleratorów w nauce i przemyśle. Natomiast dzięki praktycznym warsztatom, studenci rozwiną umiejętności korzystania z powszechnie używanych narzędzi obliczeniowych do projektowania akceleratorów oraz zdobędą podstawową wiedzę istotną dla rozpoczęcia pracy w tej szybko rozwijającej się dziedzinie.
Kurs jest przygotowany i prowadzony przez specjalistów pracujących od wielu lat w obszarze Fizyki Akceleratorowej, jej zastosowań oraz rozwoju metod: dr. Marcina Pateckiego z Politechniki Warszawskiej.
Więcej informacji na stronie: https://indico.solaris.edu.pl/event/18/
Rejestracja: https://indico.solaris.edu.pl/event/18/registrations/12/