„Internationalization in Doctoral Education”

W dniach 10 i 11 października Szkoły Doktorskie UMCS zorganizowały seminarium podsumowujące kilka lat realizowania różnorodnych praktyk służących umiędzynarodowianiu edukacji i badań w trzech naszych Szkołach. Wydarzenie nazwane zostało po prostu „Internationalization in Doctoral Education” i zgromadziło imponującą liczbę ekspertów z zagranicy i z Polski, z naszego ośrodka, i oczywiście dużą reprezentację lubelskiego środowiska doktorantów.

Przez dwa dni w panelach uczestnicy dyskutowali kolejno o praktykach służących promowaniu międzynarodowych badań. W pierwszej sesji o strategiach internacjonalizacji stosowanych i rekomendowanych przez różne ośrodki akademickie. Kolejnym tematem dyskusji był udział polskich naukowców w międzynarodowych zespołach badawczych. Uczestnicy tego panelu zastanawiali się jakie są wymierne korzyści i wyzwania związane z udziałem w międzynarodowych gremiach badawczych. Naturalną kontynuacją tego tematu był trzeci panel tego dnia z udziałem doktorantów UMCS. Opowiadali oni o wsparciu jakie uczelnia udziela im w procesie umiędzynarodowienia ich badań. Z kolei nasi zagraniczni doktoranci dzielili się refleksjami czy i jaki sposób czują się częścią społeczności akademickiej UMCS. Kolejny dzień obrad poświęcony był dwóm tematom. Pierwszym były zagadnienia związane z umiędzynarodowieniem edukacji. Z jednej strony rozumiane jest to jako pozyskiwanie zagranicznych słuchaczy studiów. Z drugiej - kluczowe są tutaj propozycje programów edukacyjnych prowadzonych w języku angielskim. Drugi panel dnia i ostatni w ramach seminarium - rozważał szanse i zagrożenia dla trendów międzynarodowej mobilności tak w polskich jak i światowych ośrodkach akademickich. Dyskutujący zastanawiali się jak mobilność wpływa na współpracę akademicką i proces umiędzynarodowienia.

Podsumowując trzeba przynajmniej częściowo wymienić znamienitych zewnętrznych gości uczestniczących w dwudniowych obradach:

dr Terrence Lyons (George Mason University), prof. Ryszard Naskręcki (Centrum Ecotech-Complex, UMCS), prof. Konstantinos Petridis (Hellenic Mediterranean University), prof. dr hab. Jan Zawała (Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry Polish Academy of Sciences), prof. dr Georgi Gochev (Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry Polish Academy of Sciences), prof. dr Jaco Vangronsveld (UMCS; Hasselt University), dr Athanasia K. Tolkou (Democritus University of Thrace, Kavala), prof. Liu Fu-Kuo (National Chengchi University), prof. Stefano Guzzini (European University Institute), prof. dr Ioannis A. Katsoyiannis (Aristotle University of Thessaloniki).

Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „UMCS Doctoral Schools – Your Success in Globalized World of Science” współfinansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu STER-Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich.

    Aktualności

    Data dodania
    16 października 2024