Katedra Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie oraz partnerzy
zapraszają na
8. Lubelskie Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy
konferencja odbędzie się 8 lutego 2022 roku w godz. 9.30 - 15.00 online (MS Teams)
EDUKACJA MEDIALNA, INFORMACYJNA I CYFROWA (NIE TYLKO) W BIBLIOTECE. DOŚWIADCZENIA I WYZWANIA
„Przyspieszenie technologiczne”, którego doświadczamy w ostatnich latach w różnych obszarach życia społecznego, z niespotykaną wcześniej intensywnością, skłania do refleksji nad kierunkiem przemian zarówno w sferze problemów, jak i sposobów projektowania i realizowania nowoczesnej edukacji medialnej. Niewątpliwie biblioteki, jako jedne z pierwszych spośród wszystkich instytucji kultury i oświaty, wyszły naprzeciw potrzebom różnych grup użytkowników wymagających wsparcia w zakresie korzystania z technologii medialnych i cyfrowych, dostosowując jednocześnie swoją przestrzeń i infrastrukturę do wyzwań związanych z praktyczną realizacją EMIC. Znaczenie działalności placówek bibliotecznych dla integracji i aktywizacji społeczno-kulturowej w tym obszarze edukacji jest współcześnie nie do przecenienia.
Podczas Forum zamierzamy dokonać rozpoznania i oceny potencjału infrastrukturalnego bibliotek w Polsce, jako instytucji będących ważną częścią krajowego ekosystemu dla holistycznie pojmowanej EMIC, ustalić czy przestrzeń biblioteki jest potencjalnie atrakcyjna dla rozwijania kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych, a także czy bibliotekarze stali się mentorami EMIC.
Istotne dla nas, są nie tyle założenia teoretyczne, co praktyczne działania i rozwiązania wdrażane w zakresie edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej, uwzgledniające m.in.:
- sytuację medialno-informacyjną bieżącą i przedpandemiczną;
- ewolucję w kierunku dostosowywania przestrzeni bibliotecznej do obserwowanych zmian w społecznych praktykach korzystania z mediów i technologii cyfrowych;
- wyzwania technologiczne i komunikacyjne związane z kształceniem kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych różnych grup użytkowników;
- międzyinstytucjonalne usytuowanie biblioteki i tworzenie sieci współpracy, korzystnych dla skuteczności projektowania i realizowania EMIC.
Wyrażamy nadzieję, że konferencja – wzorem poprzednich – stanie się okazją do umacniania współpracy oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w środowisku badaczy komunikacji społecznej i mediów, bibliotekarzy, nauczycieli, trenerów i edukatorów medialnych.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Forum wszystkich zainteresowanych tą problematyką. Konferencja odbędzie się w formule online (MS Teams). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Osoby i/lub instytucje zainteresowane udziałem w Forum otrzymają link do spotkania na adres mailowy podany w formularzu zgłoszenia.
Link do formularza: https://forms.gle/cbgY4uptnLZdwMmk9
Formularze należy przesyłać w terminie do 4 lutego 2022 roku.
Informujemy, że link do logowania zostanie udostępniony dzień przed konferencją.
Konferencja nie będzie rejestrowana.
Będzie nam miło, jeśli zechcą Państwo wziąć udział w Forum i zabrać głos w dyskusji.
Z wyrazami szacunku
Komitet Organizacyjny Forum: dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS dr Renata Malesa dr Grażyna Piechota
Załączniki:
|