Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniu 24 kwietnia br. prof. dr hab. Iwona Hofman, Dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS wraz z mgr Magdaleną Żochowską, absolwentką kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna były gośćmi programu "Tędy po trendy" w Radiu Czwórka. Tematem rozmowy z red. Aleksandrą Jasińską był bookstagram - hasztag, profil książkowy oraz wirtualna przestrzeń w aplikacji Instagram, w której powstała społeczność miłośników książki.
fot. pixabay
"#Bookstagram – książka i czytanie w mediach społecznościowych" to tytuł pracy magisterskiej mgr Magdaleny Żochowskiej nagrodzonej w studenckim konkursie Medi@stery i zarazem z tym przedmiot rozmowy w programie "Tędy po trendy". Tematem pracy są sposoby przedstawiania książek, praktyk czytelniczych i pisania o powieściach na polskim bookstagramie. Ponad 75 mln osób z całego świata należy do bookstagrama. - To jest społeczność, która bardzo motywuje się do czytania i pozwala poznać osoby o podobnych gustach literackich - mówi w audycji Magdalena Żochowska. Na potrzeby napisania pracy nasza absolwentka przeprowadziła ankietę wśród członków bookstagrama. Wnioski wyciągnięte na podstawie analizy postów i ankiety pokazały, że prowadzenie bookstagrama może być motywacją do czytania, sposobem na podzielenie się wrażeniami z lektury oraz miejscem dyskusji, może też jednak wywierać presję i przyczyniać się do konsumpcyjnego traktowania książki jako dekoracji i estetycznego przedmiotu. O bookstagramie jeszcze niewiele się mówi w społeczności akademickiej, natomiast w mediach społecznościowych jest o nim głośno. - Z badań Magdy wynika, że nie jest to popularne zjawisko wśród studentów, choć oni sami deklarują, że są zainteresowani książkami i że szukają niebanalnych sposobów komunikowania tego, co dla nich jest ważne w literaturze - mówi promotor pracy prof. dr hab. Iwona Hofman. - Wydaje mi się, że młodzi ludzie są bardzo przywiązani do swoich wyborów literackich, ale z jakiegoś powodu mniej chętnie o tym mówią. Tak jakby przyznawanie się do czytania książek nie było "trendy". Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całości audycji. tekst: Radio Czwórka |