This page uses cookies
Due to the settings of your browser and in order to facilitate the functioning of the umcs.pl webpage, the cookies have been installed. By continuing to use this webpage, you accept their usage. You can change this in the settings of you browser.
Poniedziałek w godz. 11.00-12.00
Pokój nr 527 WPiA
Konsultacje indywidulne w siedzibie WPiA po uprzednim uzgodnieniu drogą elektroniczną.
W latach 1995 – 2000 odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2000 – 2003 odbył poza etatową aplikację sądową. Aplikację ukończył w 2003 roku składając pozytywnie egzamin sędziowski. W dniu 26 stycznia 2006 roku uzyskał wpis na listę radców prawnych w ramach Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.
Od 1 października 2000 r. zatrudniony jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa Unii Europejskiej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, a w roku 2016 tytułu doktora habilitowanego. Od 2019 r. powołany na stanowisko Profesora Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizacje naukowe i praktyczne dotyczą prawa unijnego, funduszy unijnych, informatyzacji administracji publicznej, prawa administracyjnego i postępowania sądowego przed sądami administracyjnymi. Prowadzi zajęcia dla studentów z przedmiotów dotyczących prawa unijnego, funduszy unijnych i zarządzania projektami unijnymi.
Członek Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, recenzent w ramach Internetowego Kwartalnika Antymonopolowego i Regulacyjnego, Studia Iuridica Lublinnesia oraz Zeszytów Naukowych KUL. Prowadzi szkolenia dla aplikantów adwokackich i notarialnych. Jest również wykładowcą w ramach studiów podyplomowych „Master of Business Administration” na Politechnice Lubelskiej realizowanych we współpracy z uczelniami amerykańskimi - University of Illinois i University of Minnesota. W latach 2006 – 2010 pełnił funkcje kierownika oraz wykładowcy w ramach studiów podyplomowych „Fundusze europejskie i zarządzanie projektami unijnymi” na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.
Od 1 września 2007 r. do 29 lutego 2009 r. zatrudniony na stanowisku radcy w Departamencie Zastępstwa Procesowego Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w Warszawie, gdzie zajmował się zastępstwem procesowym w sprawach związanych z ochroną interesów skarbu państwa.
W okresie od 2 marca 2009 r. do dnia do 9 stycznia 2012 zatrudniony na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 9 stycznia 2012 r. do 1 lutego 2013 r. zatrudniony na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (MAiC), a następnie Dyrektora Departamentu Funduszy Strukturalnych w MAiC. W tym czasie ww. Departamenty pełniły funkcję Instytucji Pośredniczącej dla VII i VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). W trakcie wykonywania tych obowiązków zajmował się obsługą spraw związanych z wdrażaniem projektów teleinformatycznych realizowanych przez administrację rządową z środków unijnych, gdyż 7 oś priorytetowa POIG dotyczyła dotacji na budowę publicznych systemów teleinformatycznych niezbędnych do świadczenia usług publicznych w formie elektronicznej. Ponadto bezpośrednio uczestniczyłe w realizacji projektów pomocy technicznej finansowanych w ramach 9 osi priorytetowej POIG.
Od 28 lipca 2014 r. do 28 stycznia 2015 r. zatrudniony na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego MAiC pełniącego funkcję Instytucji Pośredniczącej dla działania 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej”.
Od 29 stycznia 2015 r. zatrudniony jako radca prawny w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w Warszawie, gdzie jest odpowiedzialny za obsługę prawną projektów współfinasowanych ze środków unijnych. Projekty zakończone w dniu 31 grudnia 2015 r. (ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza I, GEOPORTAL 2, GBDOT – Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych) jak i rozpoczęte w dniu 30 września 2015 r. (ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II, Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej, K-GESUT - Krajowa Baza Danych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu) dotyczły wdrożenia systemów teleinformatycznych z zakresu elektronicznej administracji w dziedzinie geodezji i kartografii.
Od 1 kwietnia 2015 r., zatrudniony jako radca prawny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. W ramach tego stosunku pracy jest odpowiedzialny za obsługę prawną spraw związanych z realizacją projektów kluczowych współfinasowanych z środków unijnych w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
W dotychczasowych miejscach pracy zdobył doświadczenie zawodowe w zakresie tworzenia prawa, stosowania przepisów prawa, zastępstwa procesowego i funkcjonowania administracji publicznej oraz wdrażania projektów współfinasowanych z funduszy unijnych. W trakcie pracy na stanowiskach dyrektora w MSWiA, jak i MAiC, był odpowiedzialny za wdrażanie środków unijnych, jak i realizację projektów, w szczególności teleinformatycznych. W ramach przyznanych kompetencji jako Instytucji Pośredniczącej do jego obowiązków należała m.in. ocena projektów, rozliczanie projektów, kontrole, poświadczanie wydatków, monitoring, ewaluacja, rozpatrywanie odwołań od negatywnej oceny projektów oraz reprezentowanie Ministra przed sądami administracyjnymi. W trakcie pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zdobył wiedzę i doświadczenie w zakresie funkcjonowania samorządu oraz realizacji projektów współfinasowanych z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Posiada teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania instytucji unijnych oraz prawa unijnego. W trakcie pracy na stanowiskach Dyrektora i Zastępcy Dyrektora w MSWIA oraz MAiC zdobył umiejętności i doświadczenie w zakresie zarządzania środkami publicznymi i współpracy w ramach administracji publicznej. Posiada doświadczenie w zakresie efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi.
Monografie naukowe
Komentarze, zbiory aktów prawnych lub orzecznictwa, tłumaczenia
Artykuły i rozprawy naukowe w czasopismach lub pracach zbiorowych
Glosy