Zrozumienie wykorzystania przez młodzież Chatu GPT w Polsce. Konstrukcja kwestionariusza ankiety i jej pilotaż

Na podstawie decyzji Dyrektora Narodowego Centrum Nauki (Miniatura 7), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymał środki finansowe w wysokości: 46 379 zł na realizację działania naukowego pt. „Zrozumienie wykorzystania przez młodzież Chatu GPT w Polsce. Konstrukcja kwestionariusza ankiety i jej pilotaż” nr: 2023/07/X/HS6/00796. Działanie naukowe realizować będzie na Wydziale Filozofii i Socjologii dr Błażej Adam Dyczewski.

Projekt dra Błażeja Dyczewskiego ma na celu zbadanie, jak młodzież w Polsce wykorzystuje Chat GPT. Zasadniczą intencją jest zrozumienie sposobów korzystania z tej technologii przez młodzież oraz analiza jej wpływu na ich edukację, życie społeczne i kulturę. Projekt ten koncentruje się nie tylko na zbieraniu danych, ale także na wyjaśnieniu, dlaczego młodzież korzysta z AI i jakie mogą być tego potencjalne skutki.

Ważną cechą planowanych badań jest podejście sekwencyjne, którego elastyczność umożliwi  dogłębne zrozumienie perspektywy uczniów i pozwoli na opracowanie ilościowego narzędzia badawczego.

Wyniki badań mają zostać zaprezentowane na konferencjach i opublikowane w artykule naukowym.