prof. dr hab. Ryszard Bera

Stanowisko
profesor
Jednostki
KATEDRA PEDAGOGIKI PRACY I ANDRAGOGIKI
Funkcje
Kierownik Katedry
Adres e-mail
Wyświetl
Link do Bazy Wiedzy
Ryszard Bera
Konsultacje

Konsultacje w semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025 będą odbywać się: 


-       w formie osobistej w każdą środę w godzinach 11:15 – 12:15 w Instytucie Pedagogiki, ul. Głęboka 43, pokój nr 2.03 A


-       w formie zdalnej w każdy wtorek w godzinach 17:00 - 18:00 na Wirtualnym Kampusie (https://kampus.umcs.pl/mod/bigbluebuttonbn/view.php?id=389241) po uprzednim kontakcie mailowym


 

Adres

Głęboka 43
20-612 Lublin

O sobie

Prof. dr hab. Ryszard BERA, od 2006 związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2008-2016 był dziekanem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki w Instytucie Pedagogiki UMCS. 

Jego zainteresowania  naukowe dotyczą pedagogiki pracy, pedagogiki społecznej, problemów emigracji zarobkowej i funkcjonowania młodych pracowników na europejskim rynku pracy, a także andragogiki międzykulturowej oraz edukacji dla bezpieczeństwa. Jest między innymi autorem monografii: „Aksjologiczny sens pracy a poczucie jakości życia młodych emigrantów polskich” (2008), „Emigranci polscy w nowym środowisku pracy” (2010), „Poczucie odpowiedzialności zawodowej osób migrujących zarobkowo. Perspektywa pedagogiczna” (2012). Ponadto jest redaktorem naukowym pracy „Wielka emigracja zarobkowa. Wyzwania dla edukacji” (2010) oraz współautorem monografii „Dystans społeczny emigrantów polskich wobec Obcych i Innych” (współautor Mariusz Korczyński) (2012). Był także kierownikiem projektu międzynarodowego „Windows of Opportunities”, realizowanego przez Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Duńskim Czerwonym Krzyżem oraz Fundacją Velux. W latach 2016-2019, jako członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, kierował Zespołem Edukacji dla Bezpieczeństwa. Pod jego kierunkiem Zespół przeprowadził  badania empiryczne w Polsce, których plonem jest publikacja pod jego i Stefana Kwiatkowskiego redakcją pt. „Młodzież wobec współczesnych zagrożeń w życiu społecznym” (APS Warszawa, 2019). Był głównym organizatorem IX Forum Naukowego pedagogów polskich i ukraińskich w 2022 roku. Współredagował monografię pt. :Drogi i Bezdroża edukacji w okresie pandemii” (UMCS Lublin, 2022). Wydał także w tym czasie monografię pt. „Tranzycja na rynek pracy byłych wojskowych a ich zasoby osobiste” (UMCS Lublin, 2019). Wypromował   23 doktorów nauk humanistycznych i społecznych oraz ponad 400 magistrów i ponad 100 licencjatów. Od 2014 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska Sectio J Paedagogia i Psychologia.

Doceniając jego znaczący wkład w rozwój polsko-ukraińskiej/ukraińsko-polskiej współpracy naukowej, 22 grudnia 2022 roku, Narodowa Akademia Nauk Pedagogicznych Ukrainy nadała mu godność „Doktora Honoris Causa”. Wyróżniony jest także m.in. międzynarodowym certyfikatem „Mistrz Pedagogii”, Złotym, Srebrnym i dwukrotnie Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin”.