Złoto dla lubelskich światłowodów

Opracowana przez naukowców z Pracowni Technologii Światłowodów (PTŚ) UMCS technologia wytwarzania polimerowych światłowodów mikrostrukturalnych została nagrodzona złotym medalem z wyróżnieniem podczas 63. Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA w Brukseli.

Na targach zaprezentowano blisko 200 rozwiązań z zakresu m.in. chemii, medycyny, inżynierii materiałowej, urządzeń produkcyjnych, ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Oprócz wynalazków z Polski przedstawiono rozwiązania niemal z całego świata. Jak podkreśla dr Paweł Mergo kierujący PTŚ, nagrodzone "Mikrostrukturalne światłowody polimerowe" to w sumie kilka wynalazków zgłoszonych już w Urzędzie Patentowym RP i EPO. - Ze względu na odmienne właściwości materiału, polimerowe światłowody mikrostrukturalne mogą w wielu zastosowaniach wykazywać lepsze parametry użytkowe niż powszechnie znane światłowody wykonane ze szkła krzemionowego, są znacznie łatwiejsze w "obróbce" przez docelowych odbiorców i przede wszystkim są biokompatybilne, czyli wykorzystywane w szerokim spektrum zastosowań od medycyny - bezpośrednio w organizmie człowieka, po branże związane z ochroną środowiska - mówi dalej dr Paweł Mergo.

- Uwieńczone złotym medalem rozwiązania powstały dzięki wspólnym badaniom prowadzonym przez naukowców z UMCS i Politechniki Wrocławskiej w ramach projektu „NanoMat - wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Technologia planowana jest do szybkiego wdrożenia - mówi dr Dagmara Kociuba Kierownik Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań UMCS.

Początki badań nad technologią światłowodów na UMCS sięgają 1975 roku. Do dziś uważa się Lubelszczyznę za kolebkę światłowodów, a zespół badawczy Pracowni Technologii Światłowodów za twórców polskiej wersji tej technologii. To dzięki pracom zespołu z UMCS fotonika wskazywana jest jako jeden z dwóch obszarów specjalizacji województwa lubelskiego w zakresie rozwoju technologii KET (Key Enabling Technologies). W swej działalności PTŚ skupia się przede wszystkim na opracowywaniu i wytwarzaniu różnych typów światłowodów, od włókien klasycznych do światłowodów specjalnych, mikrostrukturalnych, fotonicznych itp. W Lublinie zgromadzone zostało ogromne doświadczenie i potencjał, który znakomicie sprawdza się w dziedzinie badawczej i stwarza doskonałe możliwości wdrożeniowe. Technologia światłowodowa opracowana w Lublinie stanowi trzon realizowanych obecnie polskich i europejskich projektów badawczych.

Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań

fot. Rotorhead, freeimages.com

    Aktualności

    Data dodania
    21 listopada 2014