Zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Pruskiem

Z przyjemnością zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Pruskiem - polskim dziennikarzem i publicystą ekonomicznym, autorem książek o tematyce giełdowej.

Spotkanie odbędzie się 24 listopada (czwartek) o godz. 16.45 w Auli III im. dr. Lesława A. Pagi.
 
Poniżej prezentujemy agendę spotkania, na którym poruszone zostaną trzy tematy.

1. O początkach rynku kapitałowego na podstawie książki: „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki”, wydanej przez Fundację im. Lesława Pagi w 2015 r., której współautorem jest Tomasz Prusek. Tematyka:

1. Z jakiego powodu w Polsce nie powstało wiele giełd papierów wartościowych?

2. Dlaczego zdematerializowano akcje giełdowe?

3. Jak dobierano spółki do prywatyzacji przez giełdę?

4. Skąd wzięli się maklerzy i doradcy inwestycyjni?

5. Jakie było poparcie polityczne dla powstającego rynku kapitałowego?

6. Jak działały pierwsze domy maklerskie?

Wkładem Tomasza Pruska do książki są wywiady z kilkunastoma osobami, które ćwierć wieku temu budowały warszawską giełdę i Komisję Papierów Wartościowych, m.in. z prof. Grzegorzem Domańskim, Januszem Lewandowskim, Grzegorzem Jędrzejczakiem, Wiesławem Rozłuckim i Jackiem Sochą. Książka jest unikatowym, dokumentalnym zapisem historii polskiego rynku kapitałowego, bogato ilustrowanym archiwalnymi zdjęciami.

 

2. O ciemnych stronach giełdy, na podstawie powieści „K.I.S.S.” wydanej w 2014 r. przez Agora SA, której autorem jest Tomasz Prusek. Tematyka:

1. Insider trading. Dlaczego pokusa przestępstw na rynku kapitałowym jest tak duża?

2. Przekleństwo „czarnego PR”. Jak można zniszczyć spółkę i zarządzającego?

3. Aktywność inwestorów instytucjonalnych w nadzorze nad spółkami giełdowymi.

4. Chciwość na giełdzie. Presja wyników na zarządzających funduszami.

5. Znaczenie odwagi cywilnej ludzi na rynku kapitałowym.

6. „My word is my bond”. Ile jest warte słowo I zaufanie na giełdzie?

 

 

Akcja „K.I.S.S.” rozgrywa się w środowisku giełdowym w Warszawie i Nowym Jorku w czasach kryzysu finansowego przypieczętowanego upadkiem słynnego banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r.  To historia zdolnej finansistki wciągniętej w intrygę chciwych ludzi - powieść z miliardami dolarów i złotych, polską giełdą i kryzysem na Wall Street w tle. Główna bohaterka powieści Olga Kirsch jest kobietą sukcesu, której szczęście wyjątkowo sprzyja. Ma wszystko: stabilną pozycję zawodową, niebywałą inteligencję, talent, urodę. Jednak blokując wielki giełdowy przekręt, zadziera z niewłaściwymi ludźmi. Ludźmi, którzy mają władzę i możliwości, by ją zniszczyć. Ale Olga ma też sprzymierzeńca - znacznie potężniejszego niż rekiny krajowej finansjery. Rozpoczyna się śmiertelna gra, w której splotą się losy Olgi i kryzys na Wall Street. Kto zwycięży? Czy rzeczywiście „chciwość jest dobra”? Na ile na giełdzie liczy się moralność? I czy w tej grze w ogóle możliwe jest zwycięstwo?

 

3. O kulisach kryzysu w strefie euro, bankructwie Grecji, globalnych spekulacjach obligacjami rządowymi oraz CDS-ami na podstawie książki Tomasza Pruska "P.I.I.G.S" wydanej w 2019 r.:

1. Jakie było tło kryzysu w strefie euro?

2. Dlaczego najsłabsze państwa zadłużyły się ponad miarę?

3. W jaki sposób dług państw może być wykorzystywany do spekulacji przez tzw. vulture funds?

4. Jaki był mechanizm i kalendarz kryzysu w strefie euro? Czy wspólna waluta mogła naprawdę upaść? Jaką rolę w uratowaniu euro mieli europejscy politycy oraz EBC?

5. Jak państwo bankrutuje? Jak spadają ratingi i jaki ma to skutek? Casus Grecji.

6. Czy rynki finansowe z ogromną ilością instrumentów oraz kapitału mogą wymknąć się spod kontroli?

Młoda polska finansistka Olga Kirsch rozpoczyna pracę marzeń w londyńskim City. Jest prawą ręką legendarnego inwestora z Wall Street Davida Bernsteina, który założył się o krach na światowych giełdach i wygrał. Zgarnął miliardy dolarów i wyrusza na podbój nowych rynków, aby jego sępi fundusz mógł znowu zarobić. Bierze na celownik Europę. Syta i bogata strefa euro wydaje się oazą spokoju przy zmasakrowanej kryzysem Ameryce. Ale tyka pod nią bomba, która zaraz wybuchnie. Grecja, Portugalia, Irlandia, Włochy i Hiszpania, nazywane przez analityków i ekonomistów „PIIGS”, są tak zadłużone, że tylko cud może ocalić je przed bankructwem. Wystarczy wywołać panikę na giełdach, aby strefa euro rozpadła się jak domek z kart. Olga zostaje wciągnięta w tryby inżynierii finansowej napędzanej grubymi miliardami euro. Musi wybierać między międzynarodową karierą, a swoimi zasadami i wartościami. W tle toczy się walka polityczna i pojedynek wywiadów, gdzie narzędziami są prowokacje, szantaże i groźby. Czy finansowy zamach na strefę euro się powiedzie? Po jakiej stronie stanie Olga Kirsch? Jaką zapłaci cenę za swój wybór? I dlaczego nadal istnieje euro?

 

 

*****

Tomasz Prusek - publicysta ekonomiczny, prezes zarządu Fundacji Przyjazny Kraj, która m.in. prowadzi badania i analizy ekonomiczne, wspiera rozwój przedsiębiorczości oraz projekty edukacyjne. Dziennikarz - politolog, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia doktoranckie w Międzywydziałowym Zakładzie Studiów Amerykańskich UJ. Przez 25 lat pisał w „Gazecie Wyborczej” m.in. o rynku kapitałowym, nadzorze finansowym i corporate governance. Autor powieści o kulisach rynku kapitałowego „K.I.S.S.” oraz „P.I.I.G.S.”. Współautor książek: „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki” oraz „Raport roczny spółki publicznej”.

 

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Gryglicka
    Data dodania
    22 listopada 2022