Zaczęliśmy z wysokiego C!

Koncertem symfonicznym pn. „The spirit of tango – Misa a Buenos Aires” rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. 19 stycznia Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie wypełniła się rytmami argentyńskiego tanga, które momentami wplecione było w klasyczną mszę łacińską.

Program koncertu był połączeniem wyjątkowego kunsztu wykonawczego pracowników i studentów naszej Uczelni, jak i światowych sław. Przed publicznością wystąpili znakomici muzycy: kierownik Katedry Chóralistyki i Kształcenia Wokalnego UMCS, dyrygent prof. Urszula Bobryk, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki UMCS, akordeonistka prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, włoski gitarzysta Luca Lucini, litewska sopranistka Agnė Stančikaitė, obchodzący swoje 75-lecie Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością i grą na pianinie słynny argentyński kompozytor Martín Palmeri.

Uczestnicy koncertu usłyszeli światowe prawykonanie najnowszego dzieła Palmeriego pn. „Concierto para guitarra y bandoneon” oraz polską premierę ośmioczęściowej wersji „Misa a Buenos Aires”. Nie zabrakło także legendarnego i charakterystycznego „Libertango” Astora Piazzolli.

Program koncertu:

  • M. Palmeri – „Concierto para guitarra y bandoneon” na gitarę, akordeon, orkiestrę smyczkową i fortepian 
  • A. Piazzolla – „Libertango” na akordeon, gitarę, fortepian i orkiestrę smyczkową
  • M. Palmeri – „Misa a Buenos Aires” na mezzosopran, chór mieszany, bandoneon (podczas koncertu – akordeon), fortepian i orkiestrę smyczkową

Po występie kilka słów do zebranych skierował rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Myślę, że zgodzą się Państwo ze mną, że był to wspaniały koncert, raz jeszcze brawa dla artystów! To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło nam wszystkim dużo emocji i wzruszeń. Cieszę się, że tak silnym akcentem zainaugurowaliśmy rok jubileuszowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Przypomnę, jeśli komuś umknęło, że UMCS w tym roku będzie kończył 80 lat. Od razu jednak śpieszę dodać, że jak na 80-latka jubilat ma się dobrze, jest w znakomitej kondycji i stale się rozwija. Udział swój w tym mają pracownicy UMCS, studenci, doktoranci, ale również sympatycy i przyjaciele naszego Uniwersytetu.

Następnie wiceministra edukacji Joanna Mucha odczytała list od Marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który objął jubileusz UMCS swoim patronatem. Społeczność akademicka naszej Uczelni otrzymała również słowa pełne wsparcia i gratulacji od obecnych na wydarzeniu: prezydenta Lublina dr. Krzysztofa Żuka oraz I wicewojewody Wojciecha Wołocha. Na zakończenie głos zabrał prof. Jan Pomorski, przewodniczący Komitetu ds. Obchodów 80-lecia UMCS, który przywołał kilka wydarzeń mających istotny wpływ na dotychczasowy rozwój Uniwersytetu.


Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat


Źródło informacji: strona internetowa poświęcona obchodom 80-lecia UMCS [link]

    Aktualności

    Data dodania
    24 stycznia 2024