Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
24 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Metropolitalnym w Pradze dr hab. Piotr Celiński, prof. UMCS przeprowadził wykład na temat: "Media and bodies. Communicational security". Wykład dotyczył tematyki bezpieczeństwa obywatelskiego, które jest funkcją możliwości komunikacyjnych oferowanych przez media i regulowanych przez instytucje społeczne.
Wykład obejmował problematykę coraz mniejszego dystansu pomiędzy podmiotami działań komunikacyjnych a maszynami medialnymi (taktylność, biomedia, interfejsy biotechnologiczne), biorącą się zeń utratę dotychczasowych możliwości i pozycji człowieka/podmiotu/aktora działań społecznych oraz daleko idące zmiany w całym społecznym ekosystemie komunikacyjnym. Media dotykające ciała, "masujące" i omijające zmysły oraz mechanizmy percepcyjne i poznawcze oferują, z jednej strony, możliwości daleko idącej autoredefinicji podmiotów komunikujących się. Z drugiej strony zaś, otwierają pole biomedialne na intensyfikujące się strategie polityczne: biokolonizację i mechaniczne regulacje komunikujących się aktorów na poziomie fizjologicznym. W tym świetle bezpieczeństwo obywatelskie zależne jest od losów bezpieczeństwa w sferze komunikacyjnej, od poziomu autonomii i sprawczości w kontaktach z technologiami medialnymi i za ich pośrednictwem z innymi ludźmi czy innymi systemami medialnymi i kulturowymi. To wspólny problem zachodniego świata, dla którego rozwój mediów i życia społecznego są nieodwracalnie splecione. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”.
|