Wykład otwarty prof. Ēriksa Jēkabsonsa z Uniwersytetu Łotwy w Rydze

W dniu 8 marca 2023 r. na zaproszenie Katedry Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, odbył się wykład profesora Ēriksa Jēkabsonsa z Uniwersytetu Łotewskiego. Tematem wykładu były: Państwa bałtyckie: wydarzenia przełomowe w historii XX wieku. Wydarzenie zainaugurowała prof. nadzw. dr hab. Ewelina Podgajna, Kierownik Katedry Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego. Moderatorem i prowadzącym spotkanie był prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.

Podczas wykładu prof. Ēriks Jēkabsons przedstawił w syntetyczny sposób złożone dzieje polityczne państw bałtyckich: Litwy, Łotwy, Estonii nawiązując do relacji z Polską. Podkreślał wagę znaczenia historii, która tworzy swego rodzaju pomost między przeszłością a teraźniejszością, która szczególnego znaczenia nabiera w kontekście współczesnych wydarzeń – wojny Rosji z Ukrainą. Profesor E. Jēkabsons stwierdził, że przeszłość determinuje dzisiejszą politykę, wpływając na stosunki międzynarodowe oraz relacje gospodarcze pomiędzy państwami. Podkreślał, że historia nie jest tylko i wyłącznie próbą ukazania dziejów świata, ale jest ważnym czynnikiem kształtującym rzeczywistość. Przeszłość jest źródłem doświadczeń i cennych lekcji, z których narody powinny wyciągnąć wnioski, by uniknąć błędów historii i nie narażać się na ich ponowne przeżycie.

Wykład prof. Ēriksa Jēkabsonsa spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Organizatorzy serdecznie dziękują za liczne przybycie na wykład, inspirujące pytania i dyskusję oraz pozytywne komentarze i słowa uznania dla Pan prof. Ēriksa Jēkabsonsa, przekazywane mu osobiście i drogą mailową.

Wizyta Profesora Ēriksa Jēkabsonsa z Uniwersytetu Łotwy w Rydze przyczyniła się do realizacji strategii rozwoju UMCS w zakresie umiędzynarodowienia instytucji.


Profesor Ēriks Jēkabsons jest autorem kilkudziesięciu książek i licznych artykułów naukowych (opublikowanych na Łotwie oraz innych państwach). Jest specjalistą w tematyce historii Republiki Łotewskiej (1918–1940), szczególnie kwestii stosunków łotewsko – polsko – litewskich, historii mniejszości narodowych Łotwy, problemów historii polityczno – wojskowej Europy Środkowo – Wschodniej. Uczestniczył w konferencjach naukowych na Łotwie, Litwie, Białorusi, w Polsce, Finlandii, Estonii, Francji, Rumunii, Mołdawii, Czechach, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Turcji, Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jest członkiem Akademii Nauk Łotwy. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP, stypendysta Fulbrighta w Uniwersytecie Stanford w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dnia 31 stycznia 2023 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi  RP za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu polsko – łotewskich stosunków i popularyzowanie wiedzy o historii polsko – łotewskich relacji.


Tekst: Ewelina Podgajna

fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    20 marca 2023