Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
24 kwietnia 2024 r. na Uniwersytecie Metropolitalnym w Pradze odbył się wykład otwarty dr Eweliny Kancik-Kołtun pt. „Problemy bezpieczeństwa krajów Grupy Wyszehradzkiej po wybuchu wojny na Ukrainie”.
Wykład przedstawiał zarys kierunków pomocy państw Grupy Wyszehradzkiej, zarówno tej rządowej jak i obywatelskiej dla Ukrainy i obywateli Ukrainy w związku z toczącą się wojną, oraz podejście do wojny krajów V4. Podczas wykładu była mowa o tym, że eskalacja wojny Rosji w Ukrainie mająca miejsce 24 lutego 2022 roku spowodowała wielkie wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy, gdzie szczególnie zagrożone poczuły się państwa i obywatele byłego ZSRR, a tym samym te bezpośrednio graniczące z Ukrainą. Polska jako państwo przyfrontowe zaczęła znacząco wspierać Ukrainę poprzez różnego rodzaju pomoc. W polityce państw Grupy Wyszehradzkiej wojna Rosji w Ukrainie wywołała wiele perturbacji nie tylko wewnątrz państwowych, ale również w skali międzynarodowej takich jak kryzys energetyczny, kryzys żywnościowy, kryzys uchodźczy, nadciagające recesje gospodarki oraz sam kryzys wśród członków Grupy Wyszehradzkiej w związku z postrzeganiem wojny w Ukrainie. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”. |