Wydział Chemii - aparatura zakupiona w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013

System analizatorów TOC do niskich i wysokich stężeń z autosamplerem

Sievers InnovOx Laboratory TOC Analyzer i Analizator Sievers M9 Laboratory TOC Analyzer z Autosamplerami GE

Zestaw analizatorów przeznaczony jest do pomiaru i monitorowania TOC w wodach surowych i oczyszczonych (zawiesiny o wielkości cząstek stałych do 800μm) oraz w próbkach laboratoryjnych i środowiskowych, przy różnych stężeniach węgla nieorganicznego i jonowych substancji organicznych. Można oznaczać zawartość węgla organicznego m. in. w ściekach, wodach przemysłowych i pitnych, w próbkach środowiskowych (np. wody rzeczne), w próbkach zasolonych  i kwaśnych, w próbkach zawierających jonowe substancje organiczne w dużych stężeniach, popłuczynach po procesach czyszczenia. Zestaw analizatorów TOC umożliwia analizę: ogólnego węgla organicznego, węgla całkowitego, TC (TOC+IC), ogólnego węgla nieorganicznego (IC), nielotnego węgla organicznego (NPOC).

 

Zetasizer Nano ZS90

Przyrząd ten przeznaczony jest do pomiaru potencjału dzeta cząstek w zakresie od 3 nm do 10 μm w oparciu o efekt Dopplera i analizę fazową światła rozproszonego. Pozwala również na wyznaczenie wielkości cząstek w zakresie średnic od 2 nm - do 3 μm. Dodatkowo umożliwia pomiary masy cząsteczkowej polimerów (zakres: 10000 Da- 2x10-7 Da). Jego niewątpliwą zaletą jest zdolność analiza próbek o dużych stężeniach (40 %v) jak i silnie rozcieńczonych (0,00001 %v) Jednocześnie dodatkową zaletą jest szeroki zakres zastosowań obejmujący: chemię (badania białek, polimerów, stabilności emulsji), farmację, przemysł spożywczy, nanotechnologie i biotechnologie.

 

Analizator wielkości i kształtu cząstek do badania cząstek suchych proszków, zawiesin i emulsji w cieczach-  Morphologi G3

Morphologi G3 to w pełni zautomatyzowany, bardzo czuły analizator do jednoczesnego określania kształtu, wielkości i liczby analizowanych cząstek w próbce. Umożliwia pomiar zarówno proszków w stanie suchym jak i emulsji a także zawiesin cieczowych, w zakresie wielkości cząstek 0,5 - 1000 µm.

 

Zestaw do nanoszenia cienkich warstw typu Spin-coater

Jest to urządzenie umożliwiające jednolite rozprowadzenie różnego typu substancji (m.in. zole, lakiery, farby, polimery) pod wpływem szybkiego wirowania. Pozwala to na uzyskanie cienkiej i równomiernej powłoki substancji rozprowadzanej na powierzchni płaskiego materiału. Taka technika znajduje szerokie zastosowanie w elektronice, fotolitografii czy chemii materiałowej do otrzymania warstw materiałów, które mogą być następnie poddawane dalszym badaniom i testom. Spin-coater wyposażony jest ponadto w trzy dodatkowe moduły: dwa (termiczny i UV) do szybkiego i kontrolowanego suszenia/utwardzenia nałożonej powłoki w kontrolowanych warunkach oraz dyspenser pozwalający na precyzyjne dozowanie substancji powlekającej.

Przepływowy reaktor fotochemiczny

Zastosowania:

  • rozkład związków organicznych w chemii i środowisku (fotoutlenianie),
  • wykrywanie obecności metali ciężkich
  • dezynfekcja,
  • synteza fotochemiczna,
  • fotonitrowanie,
  • fotopolimeryzacja.

 

Spektrofotometr FT-IR

Spektroskopia w podczerwieni jest bardzo prostą lecz jednocześnie niezwykle użyteczną i szybką techniką w analizie niezwykle szerokiej gamy związków chemicznych, m.in. biomolekuł, polimerów, związków nieorganicznych, itp. Przenośny spektrofotometr FT-IR umożliwia dokładną charakterystykę różnego typu układów mających znaczenie w biochemii, farmaceutyce, medycynie, kosmetologii czy ochronie środowiska, włączając w to analizę proszków i próbek stałych. Z uwagi na przenośny charakter urządzenia, będzie go można stosować do badania próbek środowiskowych bezpośrednio w miejscu ich pobrania. Umożliwi to przystawka do pomiarów on-line ze światłowodem i głowicą pomiarową.

 

Detektor wielokątowego rozpraszania światła laserowego miniDAWN TREOS
z dodatkowym wyposażaniem

Przyrząd przeznaczony jest do szacowania masy związków wielkocząsteczkowych takich jak polimery, polisacharydy, poliaminokwasy i białka. Pozwala na wyznaczenie wagowo średniej i liczbowo średniej masy cząsteczkowej w zakresie 3x102–106 Da. Określa współczynnik polidyspersyjności badanej próbki oraz wyznacza promień bezwładności mierzonych substancji Rg w zakresie 8–50 nm.

 

Chromatograf cieczowy sprzężony z detektorem DAD (detektor z matrycą diodową) oraz detektorem masowym typu Orbitrap Q-Exactive firmy Thermo Fisher.

Możliwości wykorzystania w badaniach:

  •       zanieczyszczeń środowiska;
  •       leków i ich metabolitów w organizmach ludzi i zwierząt;
  •       żywności;
  •       kryminalistycznych, itp.

 

Opcja dichroizmu kołowego do spektrofluorymetru typu LaserStrobe

Układ jest przeznaczony do pomiaru wielkości dichroizmu kołowego (CD) próbek przezroczystych lub nieprzezroczystych w zakresie 200-1000 nm. Stanowi uzupełnienie standardowych pomiarów widm emisji oraz anizotropii polaryzacji emisji.

 

Wysokorozdzielczy spektrometr absorpcji atomowej z ciągłym źródłem promieniowania contrAA 700

Wysokorozdzielczy spektrometr absorpcji atomowej z ciągłym źródłem promieniowania w zakresie 185-900 nm (HR CS AAS) pracuje w technice płomieniowej, bezpłomieniowej oraz generowania wodorków i zimnych par. Aparat wyposażony jest w wysokociśnieniową lampę ksenonową emitującą promieniowanie ciągłe, układ optyczny typu Echelle oraz detektor półprzewodnikowy CCD, który umożliwia obserwację linii rezonansowej wraz z jej najbliższym otoczeniem spektralnym. Źródło ciągłe emituje wyższą o 1 – 2 rzędy wielkości intensywność promieniowania w porównaniu z intensywnością promieniowania emitowanego przez źródła liniowe, co przyczynia się do istotnego poprawienia stosunku sygnału do szumu, oraz do znacznego obniżenia granicy wykrywalności. Wysokorozdzielczy spektrometr absorpcji atomowej cechuje się rozdzielczością o dwa rzędy wielkości większą w porównaniu z konwencjonalnymi spektrometrami AAS. Odpowiednia jakość optyki i wydajność dyfrakcji zapewnia uzyskanie dużego stosunku sygnału do szumów oraz związane z tym niskie granice wykrywalności, zwłaszcza w zakresie dalekiego ultrafioletu. Ponadto, równoczesny pomiar danej linii spektralnej i jej otoczenia zapewnia skuteczną korekcję tła. Niezawodność pomiarów zapewniona jest poprzez dokładny i odtwarzalny wybór długości fali oraz system kontroli dyspersji wyrażony w femtometrach. Do najważniejszych zalet układu wysoko-rozdzielczego można zaliczyć: możliwość rejestracji widma w najbliższym otoczeniu linii analitycznej oznaczanego pierwiastka, rozszerzenie zakresu pomiarowego, możliwość pomiaru intensywności pasm molekularnych i ich wykorzystanie do celów analitycznych.

TLC Scanner 4 f-my Camag z oprogramowaniem Vin Cats 4.1.9

Urządzenie służące do detekcji substancji w chromatografii cienkowarstwowej. Detekcji oparta jet na pomiarze absorpcji promieniowania przez dana substancję. Aparat pracuje w zakresie długości fali 200-800 nm. Dzięki oprogramowaniu vin Cats 4.1.9 elektroniczne sygnalny przerabiane są na graficzna formę pików chromatograficznych. Program oblicza parametry pików, dzięki temu można prowadzić, oprócz analizy jakościowej również analizę ilościową składników mieszanin. Możliwość zdjęcia widma spektralnego z płytki chromatograficznej, porównanie z widmami wzorcowymi badanych substancji pozwala na rozszerzenie możliwości analizy ilościowej, ponieważ oprócz danych retencyjnych, dane spektroskopowe pozwalają na lepszą (bardziej wiarygodną) identyfikacje substancji.

Przystawka MS-TLC – f-my Camag.

Przystawka, pozwalająca na sprzężenie Chromatografii cienkowarstwowej ze spektrometrem masowym. Przystawka, przy pomocy której można przeprowadzić ekstrakcję substancji z płytki chromatograficznej i skierowanie  jej bezpośrednio do spektrometru masowego, co pozwala na jej identyfikację oraz oznaczenie ilościowe. Przyrząd ten znacznie rozszerza możliwości analityczne chromatografii cienkowarstwowej, przydatny szczególnie w analizach skomplikowanych mieszanin pochodzenia roślinnego.

Analizatory elektrochemiczne Autolab i µAutolab sprzężone ze statywami elektrodowymi

Analizatory elektrochemiczne Autolab i µAutolab (Eco Chemie, Ultrecht, Netherlands) są uniwersalnymi przyrządami zawierającymi potencjostat i galwanostat, umożliwiającymi przeprowadzenie pomiarów elektrochemicznych. Są one wykorzystywane do sterowania trójelektrodowymi systemami pomiarowymi, w których kluczowym elementem jest elektroda pracująca, na której zachodzi reakcja elektrochemiczna oznaczanej substancji. Autolaby sprzężone są ze statywami elektrodowymi (MTM, Kraków, Polska) zawierającymi jako elektrodę pracującą wiszącą kroplową elektrodę rtęciową (HMDE). Konstrukcja tych statywów umożliwia wymianę HMDE na dowolną stałą elektrodę pracującą, jak np. elektrodę z węgla szklistego, bizmutową, ołowiową itp. Takie zestawy umożliwiają przeprowadzenie pomiarów z wykorzystaniem wielu technik elektrochemicznych, z których najpopularniejsze są anodowa woltamperometria stripingowa (ASV) i adsorpcyjna woltamperometria stripingowa (AdSV). W zależności od dobranych warunków pomiarowych możliwe jest oznaczanie bardzo niskich stężeń (nawet rzędu ppt), zarówno metali, półmetali i niemetali oraz szerokiej gamy związków organicznych.

 

System zbierania danych potencjometrycznych EMF 16 o dużej oporności wejściowej z zestawem komputerowym.

Wielokanałowy system zbierania danych potencjometrycznych (Lawson Labs. INC USA) pozwala na jednoczesny, precyzyjny pomiar potencjału kilkunastu czujników (np. elektrody jonoselektywne). Przyrząd ten jest sprzężony z komputerem, co umożliwia obserwację  i zapis wyników w realnym czasie. Przyrząd ten może być wykorzystany do zarówno do rutynowych pomiarów z zastosowaniem kilku, kilkunastu czujników jak i do prac badawczych podczas opracowywania nowych czujników. Jednoczesny pomiar potencjału kilkunastu czujników pozwala na znaczne skrócenie czasu badań. Zapis wyników na dysku komputera pozwala na szybsze i łatwiejsze opracowanie danych pomiarowych.

Chromatograf jonowy do analizy anionów nieorganicznych, organicznych i chelatujących, kationów I i II grupy głównej, kationów metali ciężkich i ziemrzadkich

Chromatograf jonowy umożliwia badanie składu chemicznego, zarówno jakościowego jak i ilościowego różnego typu próbek, analizy zanieczyszczeń, niepożądanych składników próbek obecnych w niewielkich stężeniach oraz czystości posiadanych surowców lub oferowanych produktów, np. zawartości niewielkich ilości jonów nieorganicznych. System składa się z dwóch chromatografów jonowych 940 Professional IC Varioz podajnikiem próbek do oznaczania kationów nieorganicznych I i II grupy wraz z kationem amonowym, anionów nieorganicznych, amin, związków chelatujących z detekcją konduktometryczną, metali ciężkich z detekcją UV/VIS, lantanowców z zatężaniem próbki i detekcją konduktometryczną. Ze względu na zaproponowane wyposażenie może być stosowany dla szerokiego zakresu próbek, w tym próbek środowiskowych, przemysłowych oraz odpadów i umożliwia:

  • separację złożonych mieszanin kationów nieorganicznych
  • separację złożonych mieszanin anionów nieorganicznych
  • oznaczanie pierwiastków śladowych w substancjach wysokiej czystości
  • oznaczanie śladowych ilości toksycznych jonów metali oraz amonu w wodach, ściekach, glebach itp.
  • oznaczanie śladowych ilości pierwiastków ziem rzadkich
  • oznaczanie śladowych ilości anionów w wodach i ściekach
  • separację aminokwasów, amin oraz innych związków organicznych
  • oznaczanie niektórych substancji w płynach ustrojowych, materiałach biologicznych, nawozach mineralnych itp.
  • oznaczanie chelatów w nawozach, produktach kosmetycznych oraz chemii gospodarczej.

 

Mikroskopia pod kątem Brewstera – Brewster Angle Microscopy (BAM) – jest wyjątkową techniką do badania cienkich filmów organicznych.

NANOFILM ULTRABAM wyposażony jest w kamerę video CCD (1360x1024 pikseli) do obserwacji w czasie rzeczywistym filmów Langmuira na granicy faz powietrze/woda lub na nośnikach dielektrycznych. Umożliwia obrazowanie z rozdzielczością 2 µm. Dane są zapisywane na dysku twardym. Technika ta służy do bezkontaktowego badania cienkich filmów.

NANOFILM ULTRABAM pozwala na:

  • badanie stanu fazowego monowarstw – tworzenie domen,
  • określanie wpływu składu subfazy na strukturę monowarstw,
  • badanie separacji faz w monowarstwach i cienkich filmach,
  • monitorowanie reakcji fotochemicznych i polimeryzacji w czasie rzeczywistym,
  • detekcję materiałów aktywnych powierzchniowo i polimerów,
  • badanie warstw adsorpcyjnych Gibbsa oraz kinetyki adsorpcji,
  • badanie tworzenia multiwarstw,
  • określenie jakości i homogeniczności cienkich filmów organicznych i filmów LB,
  • badanie filmów LB na stałych nośnikach.