Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz trzynasty ogłaszają plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. Informujemy, że przedłużono termin naboru zgłoszeń do 15 kwietnia 2020 r.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”.

Aby zgłosić wydarzenie, należy wejść na stronę Plebiscytu: www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z Regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każda osoba ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii.

Ostateczną decyzję, które projekty wygrają, podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania. Do konkursu zgłaszane są wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią Polski: wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii i kultury, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, filmy, gry, książki, audiobooki, konkursy, etc.

Co roku Plebiscyt kończy uroczysta Gala, gdzie następuje ogłoszenie wyników.

Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie.

Prezentacja laureatów z poprzedniej edycji

Harmonogram:

  • 1–31 marca 2020 − zgłaszanie projektów (I etap)
  • do 11 kwietnia 2020 − Jury wybierze po pięć projektów w każdej z kategorii
  • 15 kwietnia − 15 maja 2020 - głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)
  • czerwiec 2020 − oficjalne ogłoszenie wyników podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu (Pałac Rzeczypospolitej)

Regulamin konkursu

Laureaci poprzednich edycji:

  • 2018 – Karol Śliwka „Polskie Projekty Polscy Projektanci” (kategoria „Wystawa”), Festiwal Dziedzictwa Kresów (kategoria „Wydarzenie”), Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2017 – Wystawa „Pogromcy Enigmy” (kategoria „Wystawa”), BohaterON – włącz historię! (kategoria „Wydarzenie”), Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca'56” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2016 – wystawa czasowa „Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach” (kategoria „Wystawa”), obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (kategoria „Wydarzenie”), Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2015 – wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria „Wystawa”), rekonstrukcja historyczna „Obława Augustowska. Lipiec 1945” (kategoria „Wydarzenie”), społeczna akcja „Chwalimy się Powstaniem” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2014 – wystawa czasowa „Krakowscy Wyklęci” (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
  • 2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów”
  • 2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”
  • 2011 – uroczystość pochówku kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
  • 2010 – otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
  • 2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
  • 2008 – uroczystość ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego
  • 2007 – uruchomienie TVP Historia

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)
Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Kultura, Sieci, wSieci Historii

Źródło: Biuro Prasowe Muzeum Historii Polski

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    27 marca 2020