Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Maria Curie-Skłodowska uważana była za skromną i cichą kobietę nauki. A jaka była w życiu prywatnym? Oto kilka mniej znanych oblicz Patronki naszego Uniwersytetu.
źródło: Maria Skłodowska-Curie - Listy, autor A. Albrecht
Pierwsza praca i zakochanie
Młoda Maria Skłodowska, aby opłacić przyszłe studia we Francji, zaczęła pracę jako guwernantka u państwa Żorawskich. Pomimo, iż Maria skończyła gimnazjum z wyróżnieniem, w kraju - jako kobieta - nie miała prawa studiować. W pracy oprócz pieniędzy znalazła także pierwszą miłość, Kazimierza Żorawskiego. Kazimierz odwzajemniał uczucie Marii, lecz rodzice ukochanego sprzeciwiali się temu związkowi. U schyłku życia, podczas ostatniej podróży do Polski w 1933 r., Maria ponownie spotkała swoją pierwszą miłość. Kazimierz był już wówczas profesorem i znanym matematykiem. Zaprzyjaźnili się, mężczyzna wspierał ją w chorobie i podnosił na duchu. Spędzali ze sobą dużo czasu.
Siostrzana miłość
„Kochana Me”
Maria Curie-Skłodowska raczej nie uśmiechała się na zdjęciach. Zawsze skromna, ukryta w zaciszu domowego laboratorium. Jej drugie oblicze to kochająca matka dwóch córek – Irène i Ève. Starsza Irène Joliot-Curie była bardzo podobna do matki. Darzyła takim samym zamiłowaniem naukę jak jej rodzicielka, została laureatką Nagrody Nobla z chemii za odkrycie sztucznej promieniotwórczości. Druga z córek, Ève Curie-Labouisse, była umysłem humanistycznym. Ta wybitna pisarka, pianistka i polityk, była także autorką biografii swojej matki "Maria Curie" i reportażu wojennego "Podróż wśród wojowników". Po śmierci matki Ève postanowiła napisać biografię o „kochanej Me”, jak ją nazywała, aby w ten sposób wyrazić swoją miłość do niej.
Przyjaźń z Albertem Einsteinem
Curie-Skłodowska jako wybitna postać obracała się w świecie najsłynniejszych naukowców. Jednym z nich był Albert Einstein - twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, a także odkrywca emisji wymuszonej. W 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Przyjaźń Marii i Alberta trwała prawie 25 lat. W tym czasie spotykali się na tych samych konferencjach naukowych, spędzali razem wakacje w Alpach, prowadzili wspólnie projekty dla Ligi Narodów. Mieli także wspólnych znajomych w Paryżu. Einstein zawsze podziwiał Marię Curie-Skłodowską. Jak powiedział w wywiadzie z lat 50. „Nie tylko miała wybitne osiągnięcia naukowe, nie tylko pomagała ludzkości poprzez swoją pracę, ale też przykładała do niej najwyższą jakość moralną. Siła charakteru, czystość intencji, niepobłażanie sobie, obiektywizm, niezależność sądów. To bardzo rzadkie, by wszystkie te cechy skupiły się w jednej osobie”.
Autor: Karina Sochacka, studentka III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej UMCS
Bibliografia:
„Maria Skłodowska-Curie i jej córki: opowieść o najsłynniejszej w dziejach rodzinie naukowców ” Shelley Emling
„Maria Skłodowska-Curie – Listy.” Wybór listów Alicja Albrecht
„Maria i Paul: miłość geniuszy” Maciej Karpiński
*„Maria Skłodowska-Curie o swoim życiu i pracach” tłumaczenie: Józef Skłodowski, Hanna Szyllerowa
Źródła internetowe:
www.bg.agh.edu.pl
www.ciekawostkihistoryczne.pl
www.newsweek.pl
www.curie.edu.pl
www.sior.pl
www.mowiawieki.pl