Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 17-18 października 2024 r. odbyła się V Konferencja Naukowa z cyklu „Inwestycje alternatywne”, zorganizowana przez Katedrę Ubezpieczeń i Inwestycji. Konferencja została objęta patronatem JM Rektora UMCS, Komitetu Nauk o Finansach PAN oraz lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Wydarzenie odbywało się w formule hybrydowej, gromadząc ponad 150 uczestników, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Obrady rozpoczęły się w trybie stacjonarnym sesją plenarną, której tematem przewodnim było bezpieczeństwo inwestycji alternatywnych. W panelu dyskusyjnym udział wzięli uznani w kraju ekonomiści: prof. dr hab. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. dr hab. Krzysztof Borowski - SGH w Warszawie; prof. dr hab. Anna Szelągowska – SGH w Warszawie; prof. dr hab. Małgorzata Zaleska reprezentująca Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz dr hab. Elżbieta Kubińska, prof. UEK z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Moderatorem panelu była dr hab. Teresa H. Bednarczyk, prof. UMCS, Kierownik Katedry Ubezpieczeń i Inwestycji.
Drugiego dnia konferencji odbyło się sześć równoległych sesji tematycznych. W formule on-line wygłoszono łącznie 36 referatów, przedstawiających wyniki badań naukowych prowadzonych w ponad 20 ośrodkach naukowych, m.in. w obszarze innowacyjnych form inwestowania, wyzwań dla rynku kryptoaktywów, czy wpływu inwestycji alternatywnych na zrównoważony rozwój. Rezultaty naukowe tegorocznej konferencji zostaną opublikowane w formie monografii oraz artykułów naukowych w renomowanych czasopismach.
Konferencja zakończyła się panelem ekspertów poświęconym roli instytucji w ochronie interesów inwestorów.
W związku z konferencją "Inwestycje alternatywne" przeprowadzono dwa konkursy. Nagrodę Dyrektora Instytutu Ekonomii i Finansów WE UMCS za najlepszy tekst naukowy otrzymał dr hab. Paweł Niedziółka z SGH za opracowanie dotyczące bankowych kolekcji sztuki. Drugim konkursem był „InVestChallenge. Alternatywna strona inwestowania” adresowany do uczniów szkół średnich, który miał na celu popularyzację wśród nich wiedzy ekonomicznej. Zwyciężył zespół z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim.