UMCS włącza się w promocję medycyny transplantacyjnej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zachęca do rozpowszechniania wśród członków wspólnot akademickich informacji dotyczących medycyny transplantacyjnej. Przypomnijmy, że transplantacja to jedna z metod leczenia, która ratuje ludzkie życie. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od lat podejmuje liczne działania i angażuje się w wiele akcji edukacyjnych, których celem jest promocja transplantologii oraz zwiększenie społecznej świadomości na temat idei dawstwa oraz leczenia z wykorzystaniem przeszczepienia narządów, tkanek i komórek.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. macrovector, Freepik)

Jedną z ostatnich inicjatyw, w które zaangażowała się nasza Uczelnia, była współorganizacja XIX Ogólnopolskich Igrzysk dla Osób po Transplantacji i Dializowanych (w dn. 12–16 czerwca 2024 r.). Wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Sportu po Transplantacji oraz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym Do Spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT” zorganizowaliśmy zawody sportowe i konferencję pt. „TAK dla transplantacji”, podczas której można było wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów. Wystąpił prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog, współtwórca prekursorskiego zespołu przeszczepienia krzyżowego i łańcuchowego nerek w Polsce), dr n. med. Mariusz Matuszek (z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz dr hab. Piotr Gawda, prof. UM (kierownik Zakładu Medycyny Sportowej UMLub).

Kolejnym projektem, o którym warto przy tej okazji wspomnieć, jest cykliczna akcja organizowana wspólnie z Fundacją DKMS pn. „Zostań dawcą szpiku”. Na różnych wydziałach naszej Uczelni odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku, a w organizację wydarzenia zaangażowani są m.in. studenci UMCS.

Nie można też zapomnieć, że na naszym Uniwersytecie z okazji Dnia Transplantacji odbyły się dwie edycje wydarzenia pod hasłem „Dzień Transplantacji – podziel się dobrem”, podczas których można było m.in. oddać krew, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku oraz uzyskać informacje o możliwości pobrania narządów do przeszczepienia. W ramach pierwszej odsłony wydarzenia miała miejsce również debata. O zasadności, innowacyjnych metodach i etycznych wymiarach transplantacji rozmawiali naukowcy z naszego regionu: dr hab. Mariusz Barczak, prof. UMCS, dr hab. Włodzimierz Piątkowski, prof. UMCS, prof. dr hab. n. med. Sławomir Rudzki i ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek.

Należy jeszcze przypomnieć, że Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka we współpracy z Centrum Prasowym przygotowało materiał wideo dotyczący transplantacji i donacji narządów. Do udziału w inicjatywie zostali zaproszeni specjaliści: prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik, dr n. med. Olga Tronina i Klaudia Nestorowicz z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT”. W nagraniu uczestniczył również prof. Zbigniew Pastuszak, który podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z przebytym przeszczepem. Prof. Pastuszak był także gościem jednego z odcinków podcastu UMCS „Głos nauki” pt. Transplantacja ratuje życie. Na temat transplantacji i zagadnień z nią związanych przygotowany był też reportaż pt. Wygrać nowe życie.

Oprócz tego nasz Uniwersytet promuje ideę regularnego oddawania krwi i zdrowego trybu życia. We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przeprowadzamy zbiórki krwi w ciągu roku akademickiego podczas akcji „Wampiriada NZS UMCS”.

Jako uczelnia odpowiedzialna społecznie dbamy o rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat zdrowia i wszelkich inicjatyw z tym związanych. W 2022 r. zorganizowaliśmy m.in. debatę pt. „Pandemiczna fala hejtu”, podczas której zaproszeni goście (m.in.: prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, lek. Bartosz Fiałek) opowiedzieli o doświadczeniach dotyczących mowy nienawiści i działań hejterskich w sieci, których ofiarami w związku z pandemią COVID-19 byli lekarze i inni pracownicy służby zdrowia. Z kolei na temat ochrony pracowników przed hejtem opowiedział prof. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.

Zachęcamy społeczność akademicką do zwiększania swojej świadomości w zakresie idei dawstwa narządów i angażowania się w inicjatywy popularyzujące ten temat.

W załączniku znajduje się pismo Ministra Nauki w sprawie kampanii promujących transplantację. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Pismo Ministra Nauki w sprawie rozpowszechnienia informacji o transplantacj

źródło: Centrum Prasowe UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    17 lipca 2024