Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Stolicy Języka Polskiego (7-13 sierpnia) Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie partnerem Pasma Językowego. W ramach wydarzenia odbędzie się wiele językowych konkursów, wystąpień, spotkań autorskich, wystaw czy warsztatów teatralnych. Rozpoczynamy 7 sierpnia od godziny 9:00. Zapraszamy!
Jak Polska długa i szeroka, tak co roku w pierwszej połowie sierpnia częściej rozmawiamy o języku ojczystym i jego walorach kulturotwórczych. Nie inaczej będzie podczas VIII edycji Festiwalu Stolicy Języka Polskiego, którego patronem jest mistrz słowa, poeta, prozaik i dramaturg Miron Białoszewski. Tym razem organizatorzy przygotowali mnóstwo językowych pasm, warsztatów, widowisk filmowych czy teatralnych, koncertów literackich, jak również wiele wartościowych paneli dyskusyjnych z ludźmi ze świata literatury, sztuki oraz mediów.
Podczas tegorocznej edycji uczestnicy Festiwalu zapoznają się z Pasmem Językowym, który poprowadzą wybitni językoznawcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Oprócz tego od 8 do 13 sierpnia w godzinach 9:00-15:00 dostępny będzie #przystanek UMCS – stoisko, gdzie codziennie naukowcy, studenci i artyści będą przeprowadzali warsztaty, wykłady, pokazy oraz konkursy.
W poniedziałek członkowie Studenckiego Koła Dziennikarskiego UMCS oraz Koła Medialno-Popkulturowego „Produktywni” UMCS przedstawią swoją ofertę, a także zorganizują atrakcyjne konkursy językowo-popkulturowe.
We wtorek Uniwersytet Dziecięcy UMCS przeprowadzi warsztaty językowo-chemiczne dla najmłodszych.
W środę członkowie Koła Logopedów i Audiologów UMCS zrealizują badania przesiewowe. Tego samego dnia Akademickie Centrum Kultury i Mediów „Chatka Żaka” UMCS przygotuje dla obecnych Strefę Relaksu, a Teatr Imperialny UMCS zaprosi na warsztaty improwizacyjno-teatralne pt. „Młode słowo”.
W czwartek Magdalena Gach ze Stowarzyszenia „Migiem przez Świat” poprowadzi zajęcia z języka migowego, a prof. Dobrosław Bagiński opowie o fenomenie wizualności w swojej nowej książce pt. „Obraz. Zagadka wzrokowa”. W czwartek rozpocznie się również 3-dniowa wystawa prac studentów, które powstały podczas pleneru w Józefowie w lipcu 2021 roku pod kierunkiem dr hab. Barbary Niścior i dr. Karola Pomykały.
W piątek na #przystanku_UMCS dr Ewelina Duda-Staworko z Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego UMCS omówi, jak zgodnie z prawem korzystać z cudzych słów w Internecie, a Zespół Studiów Podyplomowych UMCS zaprezentuje ofertę edukacyjną.
Sobotni przystanek zwieńczy spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Wydarzenie poświęcone będzie książce pt. „Pacjent zero”.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie organizatorów.