Aktualności

UMCS Bohaterom! Podziękowanie za wsparcie akcji „Rodacy Bohaterom 2023”

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jedyną lubelską uczelnią publiczną, która w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” cyklicznie od 2014 roku organizuje zbiórki darów dla Kombatantów, we współpracy z Lubelskim Oddziałem Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Jubileuszowa zbiórka darów na UMCS trwała od 20 listopada do 18 grudnia 2023 roku w Stołówce Akademickiej „Trójka” oraz na Wydziałach: Filozofii i Socjologii, Historii i Archeologii, Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Pedagogiki i Psychologii UMCS. W jej ramach zebrano rekordową ilość 25 paczek, w tym 20 paczek z produktami spożywczymi i 5 paczek z artykułami chemii gospodarczej. Dodatkowo wśród darów znalazły się listy, ręcznie wykonane kartki z życzeniami świątecznymi, a także ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe.

„Paczki pamięci” zostały przekazane 21 i 22 grudnia 2023 roku m.in. przez Władysława Maławskiego – prezesa Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Cyryla Bogdana – studenta Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS, lubelskim Kombatantom i Osobom Represjonowanym z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Jak co roku, obdarowujący usłyszeli o społeczności akademickiej naszej Uczelni wiele ciepłych słów, a dary zostały przyjęte przez Bohaterów z ogromną radością, wzruszeniem i wdzięcznością. To właśnie wdzięczność, w szerokim tego słowa znaczeniu, stanowi most budujący wielopokoleniowe relacje pomiędzy studentami UMCS, a środowiskami kombatanckimi z Lublina i województwa lubelskiego.

Rokrocznie w zbiórki na uniwersytecie angażuje się coraz większe grono młodych osób. Dlaczego to robią? Adrian Popiołek, Koordynator zbiórki na WFiS UMCS: „Studentów na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS charakteryzują wartości, takie jak m.in. empatia, wrażliwość czy wdzięczność. Kiedy w 2014 roku pojawił się pomysł uczestnictwa w zbiórce darów dla Kombatantów to nikt nie mógł przejść obok niej obojętnie – tak po prostu było, jest i będzie! To właśnie dzięki Nim możemy dzisiaj studiować w wolnej Polsce. Bardzo nam zależy na tym, żeby wiedzieli, że ich heroiczne czyny nie poszły w zapomnienie. Jesteśmy świadomymi historii i wdzięcznymi studentami, a dzięki „Paczce Pamięci” możemy sprawić, że na twarzach naszych Bohaterów pojawia się bezcenny uśmiech”.

Daria Gorzkiewicz, Koordynatorka zbiórki na WHiA UMCS: „Wydział Historii i Archeologii UMCS bierze udział w akcji „Rodacy Bohaterom”, aby wesprzeć tych, którzy walczyli o naszą wolność, tych którzy zaryzykowali wszystko dla przyszłych pokoleń. To oni są elementem historii, który wciąż żyje. Jako historycy, mogliśmy wyrazić naszą wdzięczność wobec ich poświecenia, poprzez wsparcie zbiórki”.

Aleksandra Kukiełka, Koordynatorka zbiórki na WNoZiGP UMCS: „Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS bierze czynny udział w zbiórce od 2018 roku. Takie poruszenie ze strony studentów i nie tylko świadczy o zaangażowaniu społeczności studenckiej i podkreśla wartość empatii i solidarności w dążeniu do pomagania innym. Ta szczególna inicjatywa wpisuje się w ducha altruizmu i wspólnotowości. Jestem przekonana, że uczestnictwo w akcji stanie się dla wydziału tradycją, która sprawi, że studenci będą nawiązywać nowe znajomości, które będą trwać przez wiele lat. W końcu gdzie poznawać wartościowych ludzi jak nie podczas takich pięknych wydarzeń?”.

Emilia Buryk, Koordynatorka zbiórki na WPiP UMCS: „Razem z pozostałymi członkami Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Pedagogiki i Psychologii UMCS zaangażowaliśmy się w akcję „Rodacy Bohaterom”, ponieważ wszyscy aktywnie uczestniczymy w działaniach społecznych i staramy się włączać w inicjatywy, które mają na celu nieść pomoc osobom potrzebującym, poprawę warunków ich życia lub środowiska. Zgłosiłam się do pomocy w zbiórce, ponieważ była to również szansa na stworzenie silniejszego poczucia wspólnoty wśród społeczności akademickiej i zdobycia cennego doświadczenia organizacyjnego. Poprzez udział w akcjach takich jak ta, staramy się także promować wartości społeczne oraz kształtować świadomość społeczną wśród wszystkich studentów, tworząc przy tym atmosferę solidarności i wsparcia”.

Barbara Bryczek, Przewodnicząca I roku Animacji kultury na WPiP UMCS: „My, jako grupa świeżo upieczonych studentów Animacji kultury wzięliśmy udział w corocznej akcji „Rodacy Bohaterom”, ponieważ chcieliśmy pokazać nasz szacunek oraz podziękować Kombatantom za to wszystko, co robili. Mamy nadzieję, że nasz wkład, chociaż w niewielkim stopniu, zostanie dostrzeżony i będzie służył jako przykład dla innych, aby pomagać tak niedocenionym, choć tak ważnym ludziom dla naszego społeczeństwa. Jesteśmy wdzięczni za danie nam możliwości pomocy i uszczęśliwienia Kombatantów naszym udziałem w tym wydarzeniu. Osobie, której należą się specjalne podziękowania za poprowadzenie zbiórki artykułów jest Pani Julia Stachura, to dzięki niej mogliśmy zrobić coś tak istotnego i wspaniałego”.

Weronika Anulewicz, Przewodnicząca I roku Rozwoju zasobów ludzkich na WPiP UMCS: „Decyzja o zaangażowaniu się w akcję zbierania żywności dla Kombatantów wynikała z pragnienia wyrażenia naszej głębokiej wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili się dla naszego bezpieczeństwa i wolności. Chcieliśmy nie tylko dostarczyć im niezbędne środki do życia, ale również uświadomić społeczności wagę solidarności. Poprzez tę inicjatywę dążyliśmy do zbudowania silniejszych więzi społecznych, w których szacunek dla Bohaterów naszego kraju był centralnym elementem współdziałania”.

W akcji „Rodacy Bohaterom” rokrocznie uczestniczą lubelskie placówki oświatowe. Przedszkolaki i tym razem nie zawiodły pokładanych w nich oczekiwań. Prace plastyczne przez wiele lat będą cieszyć oczy Kombatantów, niejednokrotnie wywołując w nich łzy okraszone pozytywnymi emocjami. Zadanie kształtowania postaw patriotycznych i społecznych wśród najmłodszych realizowane jest przez nauczycielki z ogromnym poczuciem misji dydaktycznej i opiekuńczej, ale przede wszystkim – wychowawczej.

Maja Koguc z Przedszkola nr 46 w Lublinie: „Od kilku lat nasze przedszkole bierze udział w akcji „Rodacy Bohaterom”. Jesteśmy dumni, że mimo tak młodego wieku naszych wychowanków możemy przesłać naszym Bohaterom odrobinę naszego serca w postaci małych plastycznych dzieł własnoręcznie wykonanych. Tworząc niespodziankę dla nieznanego osobiście Bohatera dzieci wiedzą, czują, że też kochają naszą Ojczyznę Polskę. Zadają wtedy wiele pytań, dyskutują, chcą też kiedyś być bohaterami. Budzenie patriotyzmu, szacunku do osób, które przyczyniły się do wolności i rozwoju naszej Ojczyzny jest naszym zadaniem przez cały okres wychowania przedszkolnego”.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe władzom Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także dyrekcji, kierownikom i kierowniczkom oraz pracownikom Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS, Centrum Prasowego UMCS, Centrum Prawno-Organizacyjnego UMCS, Centrum Promocji UMCS, Kwestury UMCS i Stołówki Akademickiej „Trójka”. Szczególne słowa uznania kieruję w stronę koordynatorów zbiórek na wybranych wydziałach UMCS oraz studentów tychże, w tym studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Podziękowania za współorganizację zbiórki należą się również dyrekcji, nauczycielkom i przedszkolakom z Przedszkola nr 46 w Lublinie, członkom Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen, a także pozostałym darczyńcom - zarówno pojedynczym osobom, jak i całym rodzinom, którzy wsparli akcję „Rodacy Bohaterom” rzeczowo. Na koniec, DZIĘKUJĘ całej społeczności akademickiej naszej Alma Mater.

W podsumowaniu ubiegłorocznej zbiórki pisałam, że: „Pamięć wobec tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce, jest nie tylko przywilejem, ale przede wszystkim – obowiązkiem. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wypełnia go tak, jak należy”. Słowa te, w obliczu zmiennych i nieprzewidywalnych czasów w jakich przyszło nam żyć, nabrały dzisiaj szczególnego znaczenia. Jubileuszowa zbiórka na UMCS zapisała się już w historii, ale pokazała, jak wielka solidarność, dobroć i WDZIĘCZNOŚĆ drzemią w ludzkich sercach. Pamięć o przeszłości kształtuje naszą teraźniejszość. Dzięki aktywności i zaangażowaniu młodego pokolenia możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, która jawi się w pozytywnych biało-czerwonych barwach. Bez względu na płeć, wiek czy przekonania, jako społeczeństwo potrafimy się zjednoczyć w szczytnym celu. Niech ta jedność pozostanie wśród nas jak najdłużej, abyśmy mogli w duchu solidarności i jednej wielkiej wspólnoty budować lepsze jutro.

Zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku!

Treść: dr Monika Baczewska-Ciupak
Fot.: Maja Koguc z Przedszkola nr 46 w Lublinie
Fot.: Archiwum prywatne

    Aktualności

    Data dodania
    22 grudnia 2023