Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, w koprodukcji Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media dokonano zakrojonej na niespotykaną dotąd skalę rekonstrukcji archiwalnych materiałów ikonograficznych z początków XX wieku. Efektem tej pracy jest dokument „1920. Wojna światów”. Film wyemitowany został 16 sierpnia 2020 r. wieczorem. Zyskał niezwykle liczną „oglądalność”, a potem wysokie oceny ferowane nie tylko przez specjalistów.
Skromny udział w powstaniu filmu miał UMCS. Oto student ostatniego roku studiów historycznych w Instytucie Historii, Mateusz Haberek wystąpił w roli jednego z konsultantów historycznych do spraw umundurowania i wyposażenia wojskowego pokazywanego w filmie. Sprawą wielkiej wagi dla twórców kolorowego filmu było „dobranie” właściwych barw dla pierwotnie czarno-białych materiałów ikonograficznych.
Pan Mateusz, pasjonat i gorliwy miłośnik historii wojskowości, wsparł twórców filmu niezbędną i rzadką (sic!) wiedzą na temat kolorystyki umundurowania Wojska Polskiego w 1920 r. Trzeba pamiętać, że to tylko jeden z niezwykle licznych przejawów aktywności studenta historii w zakresie popularyzacji tej dyscypliny poprzez rekonstrukcje historyczne. Rekonstruktorskie CV Mateusza jest wyjątkowo bogate, bo już od 2009 r. jest czynnie związany ze środowiskiem odtwórstwa historycznego, ożywiającego różne epoki dziejów polskiego oręża (od średniowiecza począwszy).
Jego fascynacje znajdują pełne zrozumienie wśród pracowników Instytutu, a tradycje rekonstrukcji historycznej w tej jednostce sięgają roku 2001. To fenomen w skali całego kraju!