Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Tydzień Pracy Socjalnej to ogólnokrajowa inicjatywa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej, któremu przewodniczy prof. dr hab. Anna Kanios, kierownik Katedry Pedagogiki Społecznej UMCS. W tym roku odbyła się X edycja wydarzenia pod hasłem „Polska praca socjalna – w trosce o wspólną przyszłość”. Celem wydarzenia jest promocja pracy socjalnej w Polsce, integracja szkół pracy socjalnej prowadzących kształcenie i doskonalenie zawodowe pracowników socjalnych na różnych poziomach nauczania oraz popularyzowanie badań, kształcenia i działań praktycznych w obszarze szeroko pojętej pracy socjalnej.
19 marca odbyła się inauguracja Tygodnia Pracy Socjalnej. Oficjalnego otwarcia Tygodnia Pracy Socjalnej dokonała dr hab. Stanisława Byra, prof. UMCS– Dyrektor Instytutu Pedagogiki UMCS, która przywitała licznie zgromadzonych gości, studentów i pracowników. Jako pierwsza głos zabrała prof. dr hab. Anna Kanios, która podczas wykładu inauguracyjnego przybliżyła treści dotyczące pracy socjalnej, usług społecznych i deinstytucjonalizacji, odpowiadając na pytanie dokąd zmierza polski system pomocy i wsparcia. Kolejnym wydarzeniem była prezentacja Centrum Usług Społecznych jako nowej instytucji wsparcia lokalnego. Wykład zaprezentowała Aneta Gołębska, zastępca dyrektora CUS w Starachowicach. Następną prelegentką była Magdalena Bis z Biura Rozwoju Kompetencji UMCS, dzięki której słuchacze mogli dowiedzieć się jakie są (będą) kompetencje przyszłości. Na zakończenie obrad plenarnych głos zabrali przedstawiciele organizacji pozarządowych: Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym "AGAPE", Środowiskowego Domu Samopomocy „Misericordia”, Programu Projektor oraz Fundacji „Strefa Dorastania”, którzy opowiadali o swojej działalności na rzecz środowiska lokalnego.
Pracownicy Katedry Pedagogiki Społecznej UMCS wraz ze studentami z Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej zorganizowali szereg wydarzeń wpisujących się w tę ogólnopolską inicjatywę. W dniach 18-21 marca w budynku Instytutu Pedagogiki UMCS odbyło się wiele wydarzeń inspirowanych współczesną pracą socjalną. Studenci zdobywali praktyczną wiedzę z zakresu: samoświadomości w pracy pracownika socjalnego, wyzwań jakie stoją w pracy z osobą z zaburzeniami rozwoju intelektualnego; wsparcia emocjonalnego dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej z wykorzystaniem ruchu czy samoobrony. Ponadto mieli szansę uczestniczyć w szkoleniach z zakresu: jak założyć stowarzyszenie oraz metod pracy z seniorami podczas spotkania „Dodać życia do lat ale jak?” Dużą popularnością wśród Studentów cieszyło się spotkanie z dr Karoliną Kraśniewską, kierownikiem Ośrodka Adopcyjnego w Lublinie, która prezentowała treści związane z procedurą postępowania adopcyjnego. W trakcie Tygodnia Pracy Socjalnej odbył się również wykład otwarty on-line Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej na temat „Profesjonalizacja pracy socjalnej w Niemczech”, który wygłosiła dr Anna Bocheńska – Brandt oraz kiermasz wielkanocny z udziałem lubelskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Tydzień Pracy Socjalnej w Instytucie Pedagogiki UMCS został objęty patronatem Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego O/Lublin oraz Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej O/Lublin. Tegoroczna jubileuszowa edycja wpisała się jednocześnie w obchody 80-lecia istnienia naszej Alma Mater.
dr Anna Lada – Koordynator Tygodnia Pracy Socjalnej UMCS