Trzecia Światowa Konferencja Filozofii Afrykańskiej pt. „Budowa przyszłości afrykańskiej na afrykańskiej filozofii”

Na Uniwersytecie w Dar es-Salaam w Tanzanii odbyła się trzydniowa Trzecia Światowa Konferencja Filozofii Afrykańskiej pt. „Budowa przyszłości afrykańskiej na afrykańskiej filozofii”. Głównym gościem był prof. Wole Soyinka, jedyny – jak dotąd – afrykański laureat Nagrody Nobla z literatury. Urodził się on w Nigerii w kulturze Jorubów w 1934 r., ale kształcił się częściowo w Wielkiej Brytanii.

W swoim wykładzie przestrzegał przed nadużywaniem terminu jedności afrykańskiej, kiedy chodzi o współpracę między krajami afrykańskimi. Przeciwstawiał też pojęciu władzy słowo „autorytet”, pierwszemu przypisując takich dyktatorów, jak Mobutu Sese Seko, Idi Amin czy Jean-Bédel Bokassa, a drugiemu – mężów stanu, jak Julius Nyerere i Nelson Mandela. Po wykładzie wielu uczestników (głównie studentów) miało okazję zadać pytania profesorowi. Pytano m.in. o przyszłość afrykańskiej literatury, o traktowanie jednych Afrykanów przez innych, o relacje między czarną diasporą a Afrykanami na kontynencie, o konflikt w Biafrze.

Nobliście przysłuchiwał się dr Konrad Czernichowski z Wydziału Ekonomicznego UMCS, który obecnie przebywa na stażu naukowo-dydaktycznym jako Visiting Professor w Jordan University College w Morogoro.

    Aktualności

    Data dodania
    2 grudnia 2019