Program Erasmus+

PROGRAM ERASMUS+ 

W ramach Programu Erasmus+ Wydział Prawa i Administracji współpracuje obecnie z 35 uniwersytetami zagranicznymi. Należą do nich:

UNIWERSYTET KIERUNEK STUDIÓW
1. UNIVERSITÉ DE LORRAINE, Francja*
PRAWO *
2. UNIVERSITE LUMIERE LYON II, Francja* PRAWO I ADMINISTRACJA
3. EUROPA-UNIVERSITÄT VIADRINA FRANKFURT AN DER ODER, Niemcy PRAWO
4. UNIVERSITY FOR PUBLIC ADMINISTRATION OF NORTH RHINE-WESTPHALIA, Niemcy ADMINISTRACJA
5. UNIVERSITAET HANNOVER, Niemcy PRAWO
6. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN, Belgia PRAWO I ADMINISTRACJA
7. VILNIAUS UNIVERSITETAS, Litwa PRAWO
8. MYKOLO ROMERIO UNIVERSITETAS, Litwa PRAWO
9. UNIVERSIDAD DE JAEN, Hiszpania PRAWO
10. YEDITEPE UNIVERSITESI, Istanbuł, Turcja

ADMINISTRACJA I PRAWO

11. UNIVERSITA DEGLI STUDI DI GENOVA, Włochy PRAWO
12. UNIVERSITÀ DEGLI STUDI LINK CAMPUS UNIVERSITY DI ROMA, Włochy PRAWO
13. UNIVERSITY NICCOLO’ CUSANO ROMA, Włochy PRAWO
14. SOFIISKI UNIVERSITET “SVETI KLIMENT OHRIDSKI”, Bułgaria PRAWO
15. UNIVERSITY OF WEST BOHEMIA, Czechy PRAWO I ADMINISTRACJA
16. MASARYK UNIVERSITY, Czechy PRAWO
17. PALACKY UNIVERSITY OF OLOMOUC, Czechy PRAWO
18. UNIVERZITA KARLOVA, Czechy PRAWO (wyłącznie pracownicy)
19. THE COLLEGE OF EUROPEAN AND REGIONAL STUDIES, Czechy PRAWO (wyłącznie pracownicy)
20. UNIVERZITA MATEJA BELA, Słowacja PRAWO
21. UNIVERZITA KOMENSKEHO V BRATISLAVE, Słowacja PRAWO
22. EÖTVÖS LORÁND TUDOMÁNYEGYETEM, Węgry PRAWO
23. DEBRECENI EGYETEM, Węgry PRAWO
24. UNIVERSITY OF PECS, Węgry PRAWO
25. UNIVERSITY OF SZEGED, Węgry PRAWO
26. UNIVERZITET U BEOGRADU, Serbia PRAWO
27. NEW UNIVERSITY, European Faculty of Law, Słowenia PRAWO, ADMINISTRACJA, BUSINESS
28. UNIVERSITY OF MARIBOR, Słowenia PRAWO
29. UNIVERSITY OF THE AZORES, Portugalia PRAWO
30. UNIVERSIDADE PORTUCALENSE INFANTE D. HENRIQUE, Portugalia PRAWO
31. UNIVERSIDADE DE LISBOA, Portugalia PRAWO
32. UNIVERSITATEA OVIDIUS DIN CONSTANTA, Rumunia PRAWO
33. UNIVERSITATEA BABES BOLYAI DIN CLUJ-NAPOCA, Rumunia PRAWO
34. VASIL LEVSKI NATIONAL MILITARY UNIVERSITY, Bułgaria PRAWO (wyłącznie pracownicy)
35. PANTEION UNIVERSITY OF SOCIAL AND POLITICAL SCIENCES, Grecja PRAWO

Lista uniwersytetów stale się powiększa.

* - zaznaczono uniwersytety, z którymi umowa jest podpisana
* - zaznaczono uniwersytety, z którymi umowa jest w trakcie negocjacji
* - w związku z uczestnictwem Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Programie Erasmus KA131 (Mobilność studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego) studenci Wydziału Prawa i Administracji (wszystkich kierunków, nie tylko prawa), mają możliwość odbycia części swoich studiów w wymienionych wyżej uczelniach zagranicznych.

Dziekanem zajmującym się współpracą międzynarodową jest Dziekan Wydziału Prawa i Administracji dr hab., prof. UMCS Jarosław Kostrubiec (j.kotrubiec@mail.umcs.pl)

Koordynatorem Wydziałowym Programu Erasmus+ jest Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych dr hab., prof. UMCS Joanna Bodio (joanna.bodio@mail.umcs.pl)

Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus+ udziela informacji dotyczących wyjazdów zagranicznych na konsultacjach (terminy konsultacji znajdują się na profilu pracowniczym dr hab., prof. UMCS Joanny Bodio).

REKRUTACJA NA WYJAZDY ZAGRANICZNE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ ODBYWA SIĘ RAZ W CIĄGU ROKU - POD KONIEC MARCA - NA KOLEJNY ROK AKADEMICKI (SEMESTR ZIMOWY I LETNI)

Każdy student ubiegający się o wyjazd na częściowe studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus KA131 Akcja 1 (Mobilność Edukacyjna) ma obowiązek zapoznania się z Zasadami realizacji i finansowania wyjazdów studentów na studia (SMS) w ramach programu Erasmus+ 2021-2027 KA1 Mobilność Edukacyjna na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz Zasadami finansowania i stawkami kwot wsparcia indywidualnego na wyjazdy studentów UMCS na studia za granicą (SMS) w ramach projektu 2023-1-PL01-KA131-HED-000121696 (www.umcs.pl -> zakładka: Student -> Wymiana międzynarodowa i krajowa -> ERASMUS -> Wyjazdy na studia częściowe).

Uczestnicy Programu nie opłacają kosztów czesnego w uczelni przyjmującej, ale pokrywają koszty dojazdu, przejazdów lokalnych, wyżywienia, zakwaterowania, ubezpieczenia, podręczników i inne koszty podczas studiów za granicą (informacja o programie: http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/)

Zakwalifikowani studenci otrzymają wsparcie indywidualne Komisji Europejskiej, które ma na celu pomoc w sfinansowaniu przez studenta kosztów życia za granicą i jest tylko dofinansowaniem w wysokości 600, 670 euro na miesiąc studiów za granicą, w zależności od kraju docelowego.

Studenci o mniejszych szansach (otrzymujący stypendium socjalne w semestrze poprzedzającym wyjazd oraz studenci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności) mogą otrzymać dodatek do indywidualnego wsparcia w wysokości 250 EUR na miesiąc.

Studenci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie z tytułu włączenia na zasadach obowiązujących w programie Erasmus+ KA131 (dodatkowe dofinansowanie do rozliczenia rachunkami).

Warunki dla kandydatów:
1. Kandydaci muszą być oficjalnie zarejestrowanymi studentami UMCS bez względu na obywatelstwo,
2. W okresie studiów za granicą, studenci nie mogą być na urlopie dziekańskim lub być inaczej urlopowani,
3. Kandydaci muszą znać na poziomie zaawansowanym język, w którym będą odbywali studia na uczelni przyjmującej,
4. Kandydaci muszą spełniać pozostałe kryteria formalne opisane w ww. Zasadach realizacji i finansowania wyjazdów studentów na studia i na stronach: http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/. Zgodnie z zasadami Programu Erasmus uprawnione są wyjazdy od II roku studiów I stopnia. Możliwy jest udział w programie studentów, którzy wcześniej korzystali z wyjazdów w ramach Programu Erasmus (patrz punkty 4 i 5 ww. Zasad realizacji i finansowania wyjazdów studentów na studia).

Zasady rekrutacji:
Rekrutacja odbędzie się na podstawie oceny kompletu dokumentów złożonych przez kandydatów do Wydziałowej lub „kierunkowej” Komisji Kwalifikacyjnej oraz rozmowy kwalifikacyjnej.

Komplet dokumentów powinien zawierać:
1. list motywacyjny (skierowany do Wydziałowej/„kierunkowej” Komisji Kwalifikacyjnej, uwzględniający nazwę uczelni, w której kandydat chciałby odbywać studia (I wybór, ewentualnie II wybór), planowany termin odbycia studiów, wykaz przedmiotów, jakie chciałby zrealizować na uczelni przyjmującej (oraz jeśli dotyczy informacje o posiadaniu prawa do stypendium socjalnego na UMCS w semestrze bieżącym),
2. zaświadczenie ze średnią ocen za cały okres studiów na aktualnym poziomie studiów wydane przez dziekanat (studenci – kandydaci z I roku II i III stopnia studiów przedkładają informację o średniej z ocen z poprzedniego poziomu studiów),
3. zaświadczenie o znajomości języka obcego z uznanego centrum certyfikującego (np. Cambridge, Goethe Inst., Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS), niewymagane dla studentów filologii obcych. Znajomość właściwego języka obcego studentów, którzy nie przedstawią takiego zaświadczenia będzie oceniana na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym.
4. oświadczenie RODO.

Ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata na studia podejmie przyjmująca uczelnia zagraniczna, do której student zostanie zakwalifikowany przez UMCS.

Studenci mają obowiązek sprawdzenia terminów przyjmowania nominacji i dokumentów aplikacyjnych na konkretnej uczelni zagranicznej, do której ubiegają się o wyjazd.

Procedura odwoławcza:
Student ma prawo odwołać się od decyzji Komisji Kwalifikacyjnej w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników kwalifikacji. Podania należy kierować do Dziekana Wydziału.

Kandydat powinien zapoznać się z procedurami aplikacyjnymi, terminami składania dokumentów oraz programem studiów zamieszczonymi na stronach internetowych uczelni zagranicznej do której planuje wyjazd.

Po zakwalifikowaniu się na wyjazd w ramach rekrutacji wydziałowej kandydat powinien niezwłocznie zgłosić się do Biura Programu Erasmus UMCS - DS Grześ, ul. Langiewicza 24, pok. 27, tel. 815375410.