Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jedną z dwóch uczelni w kraju i zarazem jedyną lubelską uczelnią publiczną, która od 2014 roku uczestniczy w akcji Rodacy Bohaterom zainicjowanej przez Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia, organizując zbiórki darów m.in. dla kombatantów I i II Konspiracji, pedagogów, działaczy społecznych, seniorów opozycji antykomunistycznej czasów PRL czy Polaków zesłanych na Sybir, w kraju i za granicą.
W 2024 roku zbiórka na UMCS trwała od 18 listopada do 16 grudnia w Stołówce Akademickiej „Trójka”, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. W ramach akcji zebrano 16 paczek, w tym 8 paczek z produktami spożywczymi i 8 paczek z artykułami chemii gospodarczej, a także listy i kartki z życzeniami świątecznymi.
Paczki zostały przekazane w dniach 18–20 grudnia br. m.in. przez Władysława Maławskiego – prezesa Zarządu Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen, lubelskim kombatantom i osobom represjonowanym z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Każda z paczek stanowi skromny, lecz symboliczny wyraz naszej wdzięczności dla Bohaterów, którzy swoją niezłomną odwagą i heroicznym poświęceniem wywalczyli upragnioną wolność naszej ukochanej Ojczyzny. Wszyscy obdarowani przyjęli dary z niezwykłym wzruszeniem, a ich bezcenne, pełne ciepła uśmiechy były dowodem na to, że nawet drobny gest potrafi sprawić, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowe. Te wzruszające chwile na zawsze zapiszą się w naszej pamięci i sercach, przypominając o sile relacji, wspólnoty i wdzięczności budującej wielopokoleniowe mosty. W tegoroczną zbiórkę zaangażowało się wiele osób, które z radością podzieliły się swoimi refleksjami i emocjami związanymi z tym wyjątkowym przedsięwzięciem.
Agata Demczuk – Przewodnicząca RWSS WMFiI UMCS: „Każdy potrzebuje pomocy. Jako Rada pomagamy nie tylko studentom, ale także innym potrzebującym. Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w zbiórce UMCS Bohaterom. Wierzymy, że nasze małe gesty mogą przynieść wielkie dobro. Ostatnio usłyszałam piękną historię, która niesie głęboki morał. Dwie grupy ludzi, egoistów i osób pomocnych, wzięły udział w uczcie. Egoiści byli nieszczęśliwi, bo każdy z nich próbował jeść samodzielnie, raniąc przy tym innych. Tymczasem ludzie pomocni karmili się nawzajem, dzięki czemu wszyscy byli syci i szczęśliwi. Ta opowieść przypomina nam, że prawdziwe szczęście rodzi się tam, gdzie wspieramy się wzajemnie i troszczymy o dobro innych. To dotyczy nie tylko zbiórek, ale i codzienności”.
Angelika Czerwińska – Przewodnicząca RWSS WNoZiGP UMCS: „Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS od 2018 roku aktywnie angażuje się w organizację zbiórki. Tego rodzaju inicjatywy, podejmowane zarówno przez studentów, jak i inne osoby, są dowodem ich ogromnej empatii oraz solidarności w niesieniu pomocy innym. To szczególne przedsięwzięcie idealnie oddaje ducha wspólnoty i altruizmu. Wierzę, że udział w tej akcji stanie się dla wydziału stałym elementem tradycji, który pozwoli studentom nawiązać wartościowe i trwałe relacje. W końcu takie piękne wydarzenia są doskonałą okazją do spotkania wyjątkowych ludzi”.
Aneta Peichert – Członkini RWSS WPiP UMCS: „Razem z pozostałymi członkami Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS aktywnie zaangażowaliśmy się w akcję Rodacy Bohaterom. Akcja ta wydała nam się szczególnie istotna, ponieważ dotyczy wsparcia tych, którzy walczyli o naszą wolność, co dodatkowo zmotywowało nas do działania. Chcieliśmy także zwrócić uwagę na istotne wartości społeczne, takie jak solidarność, pomoc bliźnim i odpowiedzialność za innych. Zdecydowałam się objąć koordynację nad zbiórką, widząc w niej nie tylko możliwość niesienia pomocy, ale także szansę na wzmocnienie poczucia wspólnoty wśród społeczności akademickiej. Wspierając tę inicjatywę, chcieliśmy pokazać, że studenci UMCS są nie tylko zaangażowani w naukę, ale także w działalność społeczną. Udział w takich projektach przyczynia się do kształtowania postaw prospołecznych, które są niezwykle istotne w dzisiejszym świecie. Wierzymy, że nasze działania mogą przyczynić się do budowania lepszego, bardziej empatycznego społeczeństwa oraz inspirować innych studentów do aktywności na rzecz dobra wspólnego. Dzięki organizacji zbiórki mogliśmy poczuć, jak wiele pokładów dobra drzemie w naszej małej społeczności i jako Rada Wydziałowa jesteśmy dumni ze studentów naszego wydziału”.
mgr Magdalena Zawadzka – Kierowniczka Stołówki Akademickiej „Trójka”: „Angażujemy się w akcję „Rodacy Bohaterom” z głębokim przekonaniem, że wartości, które chcemy przekazać studentom, będą im towarzyszyć przez całe życie. W dzisiejszym, coraz bardziej podzielonym świecie szczególnego znaczenia nabierają relacje międzyludzkie, przyjaźń, pamięć o przeszłości, rodzina i nasze korzenie. To właśnie pamięć o tych wartościach często kieruje nasze myśli ku Kresom. W czasie Świąt Bożego Narodzenia, gdy zasiadamy wspólnie do stołu, łączą się pokolenia, a puste miejsce czeka na przybysza. Dzięki tej akcji przybysz zyskuje imię, twarz i staje się kimś bliskim, z kim dzielimy nie tylko stół, ale i serce”.
dr Anna Bieganowska-Skóra – Adiunkt na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS: „Co roku na zajęciach z Kultury języka przypominamy sobie ze studentami zasady grzeczności językowej m.in. podczas tworzenia korespondencji. Kiedy okazało się, że akcja „Rodacy Bohaterom” to nie tylko paczki dla kombatantów, ale również kartki i listy, zaproponowałam ich stworzenie studentom. Przygotowując kartki, pisząc życzenia studenci wcielili w życie stale obecną na naszych zajęciach definicję, że kultura języka, to nie tylko poprawność ortograficzna czy gramatyczna, ale też, a może przede wszystkim, nasza spuścizna dziejowa: część naszej historii, kultury osobistej i kultury narodu. Pomysł chyba się spodobał – spod ręki studentów I roku Pedagogiki oraz I roku Pedagogiki resocjalizacyjnej wyszło prawie pięćdziesiąt wypełnionych nie tylko świątecznymi życzeniami, ale także wyrazami wdzięczności za poświęcenie dla Ojczyzny kartek i listów. Mam nadzieję, że odbiorcom sprawią co najmniej tyle samo radości, co studentom cały proces twórczy. A za rok – mówiąc kolokwialnie – „wrócimy do tematu”.
Jakub Golba – Przewodniczący I roku Animacji kultury na WPiP UMCS: „Jako studenci pierwszego roku animacji kultury czujemy odpowiedzialność za pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność i wartości, które dziś pozwalają nam żyć w pokoju. Zbiórka dla kombatantów to nasz sposób na wyrażenie wdzięczności i wsparcie tych, którzy oddali część swojego życia dla dobra innych. Chcemy budować dialog międzypokoleniowy, ucząc się od nich odwagi i determinacji, a także wspierać ich w trudnych chwilach. Wierzymy, że animacja kultury to także działanie na rzecz dobra wspólnego, a pomoc kombatantom wpisuje się w tę misję”.
Weronika Adamiak – Przewodnicząca I roku Rozwoju zasobów ludzkich na WPiP UMCS: „Zaangażowaliśmy się w zbiórkę darów dla kombatantów, by okazać wdzięczność bohaterom, którzy walczyli o wolność Polski. Wielu z nich zmaga się dziś z samotnością i trudnościami, dlatego chcemy wesprzeć ich w tym wyjątkowym czasie. To wyraz solidarności, szacunku i empatii, a także okazja do budowania mostów między pokoleniami. Działając wspólnie, uczymy się odpowiedzialności społecznej, organizacji i pracy zespołowej, pokazując, że młode pokolenie pamięta o tych, którzy poświęcili się dla nas”.
mgr Maja Koguc – nauczycielka w Przedszkolu nr 46 w Lublinie: „Grudzień to czas obdarowywania. Od kilku lat nasze przedszkolaki z radością obdarowują nieznanych im osobiście Bohaterów. Poznajemy nie tylko symbole narodowe, ale co ważniejsze staramy się zrozumieć wartość Ojczyzny i uczymy się doceniać jej rolę dla każdego człowieka. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy w grupach mamy również dzieci Ukraińskie. Pojęcia takie jak patriotyzm, bohaterstwo, obrona Ojczyzny i troska o bliskich są niezwykle ważne. Wychowanie przedszkolne to subtelna pomoc dorosłych w odkrywaniu świata przez dzieci. Jesteśmy dumni, że możemy razem z UMCS naszymi małymi rączkami wykonać kartki świąteczne i okazać szacunek naszym Bohaterom”.
Na koniec pragnę złożyć podziękowania za wsparcie finansowe władzom Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także dyrekcji oraz pracownikom Centrum Kultury Fizycznej UMCS, Kwestury UMCS, Biura Umów Cywilnoprawnych i Projektów Unijnych oraz Zespołu ds. Środków na Badania Naukowe. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do mgr Magdaleny Zawadzkiej, dr Anny Bieganowskiej-Skóry, dr. Tomasza Bieleckiego, prof. UMCS, Złaty Bogdan, koordynatorek zbiórek na wybranych wydziałach UMCS oraz ich studentów, nauczycielek i przedszkolaków z Przedszkola nr 46 w Lublinie, członków Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen, a także pozostałych darczyńców.
Zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego nowego roku!
Fot. Maja Koguc z Przedszkola nr 46 w Lublinie
Fot. Archiwum prywatne