Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W roku obchodów 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie oraz 80-lecia założenia UMCS członkowie SKN Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX wraz z opiekunką naukową – dr hab. Elżbietą Flis-Czerniak, prof. UMCS – odwiedzili Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, mieszczące się przy ulicy Freta, w miejscu urodzin Patronki uczelni.
Spotkanie odbyło się jako część projektu edukacyjno-popularyzatorskiego Maria Curie-Skłodowska – pionierką światowej nauki, realizowanego w ramach Konkursu Grantowego Władz Dziekańskich i Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Filologicznego UMCS oraz Konkursu Grantowego Samorządu Studentów UMCS na rok 2024.
Jednym z celów projektu było poszerzenie wiedzy o środowisku, w jakim wychowywała się pierwsza polska noblistka. Młodość przyszłej wielkiej uczonej przypadała na lata osiemdziesiąte XIX wieku, kiedy żywe były hasła programowe warszawskich pozytywistów: pracy u podstaw, emancypacji kobiet, tolerancji wyznaniowej i etnicznej. Wartości te wraz z pozytywistycznym kultem nauki i pracy okazały się najważniejszymi drogowskazami, które Maria Skłodowska z sukcesem wcieliła w życie.
W czasie wizyty studenci zapoznali się z ekspozycją zbiorów jedynego na świecie biograficznego muzeum noblistki, korzystając z gościnności pracowników, którzy oprowadzili ich po wystawie. Otrzymali także merytoryczne wsparcie przy przygotowaniu prezentacji poświęconej pionierce światowej nauki.
Zdjęcia: archiwum Koła