Specjalności:
Język wykładowy: polski
Profil kształcenia: ogólnoakademicki
Opis kierunku:
Studia nawiązują do światowych wzorców kształcenia w zakresie architektury informacji rozumianej jako zbiór wiedzy i kompetencji dotyczących generowania, gromadzenia, przechowywania, dystrybucji i wykorzystywania informacji w postaci cyfrowej, w różnych obszarach życia społeczno-gospodarczego. Ich oryginalność i innowacyjność polega m.in. na zaadresowaniu studiów do osób gotowych twórczo łączyć wiedzę i umiejętności humanistyczne i społeczne z kompetencjami cyfrowymi.
Unikatowość programu zawiera się w ukierunkowaniu nie tylko na praktyczne, ale też teoretyczne aspekty dotyczące tworzenia i zarządzania zasobami informacyjnymi (IRM - Information Resorce Management), z uwzględnieniem kwestii ekonomii i ekologii informacji, biznesu informacyjnego. Kładzie się w nich nacisk na problematykę użyteczności systemów informacyjnych oraz projektowania zorientowanego na użytkownika.
Kształcenie dostosowane jest do potrzeb aktywnie zmieniającego się społeczeństwa informacji i wymogów rynku pracy, na którym poszukiwane są osoby przygotowane do pracy w instytucjach zajmujących się planowaniem i projektowaniem środowisk i systemów informacyjnych; badaniem, testowaniem i analizą ich użyteczności; zdobywaniem, przetwarzaniem i organizacją informacji w różnych postaciach. Stąd położono nacisk na kształcenie pożądanych kompetencji i umiejętności przygotowujących studentów nie tylko do pracy w takich zawodach, jak m.in. architekt informacji, specjalista zarządzania informacją, projektant baz danych, menedżer serwisu internetowego, menedżer zbiorów cyfrowych, infobroker, operator systemów informacyjnych w przedsiębiorstwie i urzędzie, tester użyteczności aplikacji i wielu innych. Po ukończeniu studiów I stopnia absolwenci mogą podjąć kształcenie na studiach II stopnia.
W procesie kształcenia stosowane są innowacyjne metody nauczania, które nakierowane są na interaktywne pozyskiwanie informacji w zasobach sieci, opcjonalnie uzupełniane materiałami pomocniczymi.
Kształcenie realizowane jest w oparciu o nowoczesne zaplecze badawcze i dydaktyczne, przede wszystkim o Humanistyczne Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji, które dysponuje nowoczesnym sprzętem i narzędziami badawczymi.
Wymiany międzynarodowe dla studentów: program Erasmus+
Sylwetka absolwenta:
Architektura informacji zajmuje się budową i zarządzaniem m.in. takimi systemami informacyjnymi, jak: biblioteka (tradycyjna i cyfrowa), repozytoria naukowe, kursy e-learningowe, serwisy, portale, wortale, strony internetowe czy systemy CMS oraz biznesowe (np. CRM, ERP, BI). Pracę znajdziesz więc np. przy projektowaniu, budowaniu, tworzeniu treści i zarządzaniu takimi systemami. Specjaliści od architektury informacji mogą też zajmować się UX designem, mediami społecznościowymi, projektowaniem baz danych czy testowaniem aplikacji. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki, a wraz z szybkim rozwojem technologii cyfrowych cały czas pojawiają się nowe.
Miejsca realizacji praktyk zawodowych:
- instytucje kultury, instytucje administracji samorządowej i państwowej, instytucje edukacyjne, media, biznes, wydawnictwa, repozytoria i archiwa cyfrowe.
Jednostka prowadząca: Instytut Nauk o Kulturze UMCS
Opiekun kierunku: prof. dr hab. Maria Juda
Prodziekan odpowiedzialny za kierunek: dr hab. Joanna Szadura, prof. UMCS
Obsługa studentów: mgr Iwona Tsanev
Obsługa procesu dydaktycznego: mgr Tatsiana Lakhmitskaya
Dodatkowe informacje (linki):
Facebook: https://www.facebook.com/ArchitekturaInformacji.UMCS
Instagram: https://www.instagram.com/ai_umcs
Twitter: https://twitter.com/ai_umcs
Facebook Koła Naukowego Architektów Informacji: https://www.facebook.com/knaiumcs
Program studiów:
Od roku akad. 2019/2020:
Od roku akad. 2022/2023:
Od roku akad. 2023/2024:
Od roku akad. 2024/2025: