Sztuczna inteligencja w miejskim (współ)rządzeniu: szanse i wyzwania dla partycypacji obywatelskiej. Doświadczenia wybranych miast w Europie

Dr Elżbieta Szulc-Wałecka z Katedry Administracji Publicznej uzyskała grant Narodowego Centrum Nauki w konkursie Miniatura 8 na realizację projektu: Sztuczna inteligencja w miejskim (współ)rządzeniu: szanse i wyzwania dla partycypacji obywatelskiej. Doświadczenia wybranych miast w Europie”.

Celem projektu jest zbadanie praktycznego zastosowania, a także wpływu AI (sztucznej inteligencji) na procesy współrządzenia partycypacyjnego (participatory governance) wybranych państw w Europie. Badania zostaną przeprowadzone w: Amsterdamie (Holandia), Dublinie (Irlandia), Helsinkach (Finlandia) i Londynie (Wielka Brytania). 


MINIATURA to konkurs, w którym naukowcy ze stopniem doktora, pracujący w polskich jednostkach naukowych, mogą ubiegać się o finansowanie w wysokości od 5 do 50 tys. zł na realizację pojedynczego działania naukowego. W katalogu finansowanych działań znajdują się badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze oraz wyjazdy konsultacyjne.