Absolwent kierunku socjologia II stopnia:
- W pogłębionym stopniu rozumie zjawiska i procesy społeczne, zależności pomiędzy nimi oraz całe mechanizmy, którym podlegają.
- Na bazie podbudowanej teoretycznie wiedzy socjologicznej obejmującej kluczowe zagadnienia socjologiczne potrafi dostrzegać i analizować fakty, obiekty i zjawiska społeczne.
- Zna również zaawansowane metody społecznych badań ilościowych i jakościowych, jak również uwarunkowania prawne i etyczne związane z prowadzeniem działalności badawczej.
- Dostrzega trendy rozwojowe w socjologii i wie jakie jest znaczenie wiedzy socjologicznej i właściwych jej metod w wyjaśnianiu i prognozowaniu zjawisk i procesów społecznych.
- Potrafi interpretować rzeczywistość społeczną, identyfikować złożone problemy społeczne, twórczo wyjaśniać ich uwarunkowania i skutki, prognozować zjawiska społeczne.
- Wie, jak korzystać z odpowiedniej literatury socjologicznej, danych zastanych i danych wytworzonych.
- Potrafi komunikować się na tematy specjalistyczne z zakresu socjologii ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców.
- Posługuje się językiem obcym na poziomie B2 oraz na wyższym poziomie w zakresie terminologii socjologicznej.
- Potrafi realizować zadania indywidualnie i zespołowe. Jest gotowy do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania i kierowania działalnością na rzecz środowiska społecznego, a także inicjowania działania na rzecz interesu publicznego i odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych.