Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS obchodzi 50-lecie swojego powstania. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 11-12 października br. w obiektach Wydziału przy ul. Głębokiej.
Program uroczystości prezentował się niezwykle bogato i ciekawie. W środę, 11 października, obchody jubileuszu rozpoczęły się spotkaniem z absolwentami. Zebrani mieli okazję zwiedzić nową siedzibę na Kampusie Zachodnim – w tym również Izbę Pamięci, wykonali wspólne zdjęcie pn. „Okno czasu” do pamiątkowej publikacji oraz spotkali się z wykładowcami, byłymi i obecnymi pracownikami oraz znajomymi z lat studenckich. Została także odsłonięta tablica upamiętniająca śp. prof. Mieczysława Łobockiego (1929-2012), wybitnego naukowca związanego z Instytutem Pedagogiki UMCS.
Symbolicznym punktem programu było wmurowanie kapsuły czasu z pięknym przesłaniem do przyszłych pokoleń, organizatorów 100-lecia Wydziału. Następnie w Galerii Akademickiej została otworzona wystawa malarska prac pracowników WPiP pn. „Artyści 50-lecia” połączona z pokazem plenerowym filmów i zdjęć pod hasłem „Z kart historii naszego Wydziału”. Odbyły się też prezentacje Rady Wydziałowej Samorządu Studentów i organizacji studenckich. Warto również odnotować, że Wydział przygotował pamiątkowe kartki pocztowe przedstawiające siedziby Instytutów kiedyś i obecnie.
Część oficjalna jubileuszu odbyła się w czwartek, 12 października. W Auli Instytutu Psychologii UMCS zgromadzili się przedstawiciele władz rektorskich, kanclerskich, kwestorskich i dziekańskich, osoby pełniące funkcje dziekańskie na WPiP na przestrzeni lat, byli i obecni pracownicy, studenci, reprezentanci różnych instytucji oraz inni zaproszeni goście.
Na początku głos zabrał rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski: – Cieszę się ogromnie, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie i jubileuszu złotych godów Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Warto jednak pamiętać, że pedagogika i psychologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej ma znacznie dłuższą historię i korzeniami sięga do początków uczelni. […] To jest doskonała okazja do tego, żeby sięgnąć pamięcią i odtworzyć główne etapy związane z funkcjonowaniem i rozwojem tej jednostki, ale również zastanowić się nad tym, co nas czeka w przyszłości – w kolejnych dekadach.
Rektor wspomniał także o tym, co składa się na całokształt Wydziału: – Mówiąc o Wydziale mam na myśli z jednej strony infrastrukturę, a z drugiej strony, a właściwie przede wszystkim – ludzi. […] Obecnie jesteśmy w zupełnie nowej rzeczywistości i miejscu, które w moim odczuciu otwiera znakomite perspektywy do dalszego, dynamicznego rozwoju Wydziału. Jednocześnie cieszę się ogromnie, że są wśród nas osoby, które z jednostką związane są niemalże od początku jej istnienia […]. To swoista sztafeta pokoleń i warto pamiętać, szczególnie przy okazji takich uroczystości, że na dobry wizerunek i silną markę Wydziału składają się dokonania nie tylko nas, ale i poprzedników.
Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii dr hab. Andrzej Różański, prof. uczelni wrócił wspomnieniami do dotychczasowych inicjatyw zrealizowanych w ramach jubileuszu, jak np. otwarcie Izby Pamięci i odsłonięcie pamiątkowych tablic wybitnych przedstawicieli społeczności WPiP, promocja kalendarza jubileuszowego z pracami pracowników czy liczne konferencje, seminaria i publikacje opatrzone logiem 50-lecia.
Prof. Różański, prezentując Wydział, nawiązał do niegdysiejszego hasła jednostki - tradycja i nowoczesność. Mówił: – Choć przenieśliśmy się do nowoczesności, to jednak staramy się pamiętać o naszej tradycji i historii. […] Mamy już 50 lat i nasze nowoczesne siedziby, można powiedzieć szklane domy, stanowią w tej chwili miejsce, w którym funkcjonujemy. Do tej metafory również nawiązują szklane medale pięćdziesięciolecia, które pozwalają dostrzec naszą historię, ale również nie przesłaniają wizji przyszłości. […] Wydział Pedagogiki i Psychologii w 2023 roku symbolicznie rozpoczął nowy rozdział, ale rzeczywistość przerosła chyba najśmielsze oczekiwania czy też wizję założycieli. Po prawie pół wieku funkcjonowania należymy bowiem do największych Wydziałów na UMCS. W tym czasie studia ukończyło u nas blisko 35 000 osób. 50 lat temu, ale i jeszcze całkiem niedawno, nikt nie mógł przypuszczać, że w tym właśnie roku nasz Wydział będzie należał do najnowocześniejszych kompleksów dydaktyczno-naukowych w Polsce. […] Musimy wspomnieć również o kadrze, bez której te wspaniałe przestrzenie nie miałyby znaczenia. To także wielka praca poprzednich pokoleń: dziekanów, dyrektorów, pracowników. Dzisiejsza pozycja Wydziału to też wspaniali studenci, niesamowicie zaangażowani w ożywianie tego miejsca.
Dziekan opowiedział o rozwoju kadry naukowej oraz momentach przełomowych dla Wydziału, wspomniał też największe zasługi jego twórców. Nawiązał także do trudnych momentów, jak np. lekcji niezależności akademickiej oraz obywatelskiego wychowania podczas stanu wojennego, czasu pandemii, konieczności opuszczenia historycznej siedziby w centrum miasta i towarzyszącym temu wątpliwościom, a wreszcie przywołał czas budowy i dużą logistykę w postaci przeniesienia na kampus 2 000 studentów i 200 pracowników.
Następnie okolicznościowe wystąpienia mieli: II wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, starosta Zdzisław Antoń, wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, przedstawiciel kuratorium Seweryn Gąbka oraz zastępca prezydenta miasta Mariusz Banach. Reprezentanci władz centralnych oraz samorządowych przekazali na ręce dziekana prof. Andrzeja Różańskiego gratulacje i słowa uznania dla społeczności Wydziału. WPiP został uhonorowany medalem „Zasłużony dla miasta Lublin” oraz dyplomami wojewody, marszałka i starosty. Prof. Ryszard Bera otrzymał od wiceprezydenta medal „Zasłużony dla miasta Lublin”, zaś prof. Janusz Kirenko - „Medal Unii Lubelskiej”.
Kilka słów do zebranych skierowali również przewodnicząca Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN prof. Agnieszka Cybal-Michalska oraz wiceprzewodniczący prof. Stefan M. Kwiatkowski, a także reprezentantki innych polskich uczelni. Kolejnym punktem programu było wręczenie medali 50-lecia jako wyróżnienia dla osób zasłużonych dla Wydziału. Na zakończenie odbyły się występy artystyczne przygotowane przez studentów oraz zaproszonych artystów.
Rys historyczny:
Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS pod obecną nazwą rozpoczął formalnie swoją działalność w kwietniu 1973 r. Pierwszym dziekanem Wydziału został doc. dr hab. Karol Poznański, natomiast prodziekanami: doc. dr hab. Maria Cackowska oraz doc. Leon Koj. Od tego czasu do chwili obecnej funkcje kierowniczą na Wydziale pełniło 8 dziekanów i 30 prodziekanów. Przez wiele lat Wydział tworzyły trzy Instytuty: Pedagogiki, Psychologii, Wychowania Artystycznego oraz Zakład Wychowania Technicznego. W wyniku dynamicznego rozwoju, jednostka stała się kolebką dla dwóch nowych Wydziałów. W roku 1988 Instytut Wychowania Artystycznego przekształcono w Wydział Artystyczny. Kształcenie na kierunku wychowanie techniczne zaś zostało przekazane Politechnice Lubelskiej, gdzie do dzisiaj funkcjonuje Wydział Podstaw Techniki.
Obecnie w jednostce funkcjonują dwa Instytuty naukowe: Instytut Psychologii z 4 Katedrami oraz Instytut Pedagogiki z 10 Katedrami oraz trzema pracowniami. Na Wydziale zatrudnionych jest ponad 120 nauczycieli akademickich. Jednostka posiada uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich na wszystkich 8 oferowanych kierunkach, a także prawa do nadawania stopni naukowych, doktora i doktora habilitowanego w zakresie psychologii i pedagogiki. Od roku 1973 studia na wydziale ukończyło ponad 35 000 absolwentów: licencjatów, magistrów oraz ponad 400 doktorów. Tylko w ostatnim roku prace licencjackie i magisterskie obroniło prawie 400 osób. W obecnym roku akademickim kształcenie na Wydziale rozpocznie blisko 400 studentów, łącznie kształcić się w nim będzie 1800 osób z Polski i zagranicy.
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat