Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
17 maja br. w Sali senatu odbyło się spotkanie Prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Wiesława Gruszeckiego z delegacją z Tanzanii i przedstawicielami Wydziału Ekonomicznego UMCS.
W wydarzeniu udział wzięli:
Celem spotkania było podpisanie protokołów wykonawczych do umowy o współpracy akademickiej między UMCS a JUCo (podpisanej jeszcze w 2018 roku). Załączniki te będą regulować szczegóły współpracy między Wydziałem Ekonomicznym UMCS a Faculty of Commerce JUCo.
Dr Raphael Habi oraz dr John Tlegray już po raz drugi goszczą na Wydziale Ekonomicznym UMCS w ramach programu Erasmus+. Od 15 maja przez tydzień prowadzą zajęcia dla studentów programu Erasmus (przedmioty: „Entrepreneurship. Theory and Practice”, „Conceptual framework for financial reporting”). Wraz z nimi, również w ramach programu Erasmus+, przyleciał mgr Mkubya Raphael Wambura, wykładowca w Department of Economics, Mathematics and Statistics, Faculty of Commerce JUCo, który zajmuje się ekonomiką rolnictwa. Mgr Mkubya Raphael Wambura prowadził pojedyncze wykłady pt. "Agricultural Economics" i "Food security" w ramach przedmiotów "Makroekonomia", "Ekonomia zrównoważonego rozwoju" i "Towaroznawstwo".
19 maja br. z rewizytą do JUCo udają się (w ramach Erasmus+) dr hab. Mariusz Kicia, dr hab. Paweł Pasierbiak (wicedyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, kierownik Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej), dr Jakub Czerniak, prof. UMCS (koordynator programu Erasmus na Wydziale Ekonomicznym UMCS) oraz dr Konrad Czernichowski.
W ramach programu Erasmus+ na UMCS przyjechało także czworo studentów JUCo, a kolejnych troje przyjedzie w następnym roku akademickim, podobnie jak troje nauczycieli akademickich. Współpraca akademicka UMCS i JUCo obejmuje nie tylko dydaktykę, ale także wspólne badania i publikowanie artykułów w „Annales Oeconomia Sectio H”.
Wydział Ekonomiczny współpracuje także, choć jeszcze w niesformalizowany sposób, z innymi uczelniami Tanzanii: Mkwawa University College of Education w Irindze, College of Business Education (kampusy w Dar es-Salaam, Dodomie, Mwanzie i Mbeyi), Mzumbe University. Te więzi udało się dodatkowo wzmocnić i rozszerzyć współpracę na inne wydziały, dzięki lutowej wizycie dr Eweliny Panas, Pełnomocnik Rektora UMCS ds. Umiędzynarodowienia, dr. hab. Grzegorza Wójcika, prof. UMCS, kierownika Katedry Neuroinformatyki i Inżynierii Biomedycznej oraz mgr. Roberta Ainebyony z UMCS Welcome Centre. Prof. Wójcik przeprowadził finansowane przez NAWA certyfikowane szkolenie w JUCo, a także nawiązał współpracę z Dar es Salaam Institute of Technology.
Władze Wydziału Ekonomicznego UMCS przywiązują dużą wagę do intensyfikacji kontaktów międzynarodowych, w 2020 r. powołano Zespół ds. Umiędzynarodowienia Wydziału. Współpracuje on obecnie z uczelniami w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. W bieżącym roku akademickim zajęcia prowadzi siedmioro wykładowców z zagranicy, prowadzone są także studia po angielsku na popularnych wśród kandydatów kierunkach Business Analytics i Data Science.
Zdjęcia: Bartosz Proll