Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
14 października rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski i prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS prof. dr hab. Wiesław Gruszecki spotkali się z przedstawicielką SonUx – spółki partnerskiej Biomedical Music Solutions (BMS) z Austin w Texasie w USA. W spotkaniu uczestniczył również dr hab. Krzysztof Stachyra, prof. UMCS.
Spotkanie dotyczyło podpisania umowy ramowej o współpracy między UMCS a SonUx – spółką partnerską Biomedical Music Solutions (https://biomedicalmusic.com/). Obie firmy zostały utworzone i są reprezentowane przez Hope Young (na zdjęciu). Ich celem jest opracowywanie nowatorskich, niefarmaceutycznych technologii, które rewolucjonizują możliwości wykorzystania dźwięku w urządzeniach biomedycznych na całym świecie.
Produkt Biomedical Music Solutions wspiera setki tysięcy pacjentów w ponad 200 szpitalach w 22 krajach świata. BMS jest również znana z opracowania oprogramowania bazującego na koncepcji Music-Assisted Therapy™ (MAT), wykorzystującego spersonalizowaną muzykę ukierunkowaną na konkretne obszary mózgu odpowiedzialne za chodzenie i równowagę. Dzięki niemu wpływa na zwiększenie aktywacji mózgu w obszarach odpowiadających za kontrolę motoryczną, prowadząc do szybkiej poprawy w zakresie chodu i równowagi, a jednocześnie zmniejszając liczbę upadków u osób, które doświadczają problemów z chodzeniem wynikających ze schorzeń lub zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, udar, uszkodzenia mózgu. Natomiast firma SonUx specjalizuje się w opracowaniu technologii umożliwiającej włączenie i szkolenie sztucznej inteligencji w tym zakresie. Warto wspomnieć, że w bieżącym roku BMS otrzymała nominację do nagrody Grammy w kategorii osiągnięcia techniczne.
Podpisana umowa jest wstępem do połączenia potencjału badawczego Uniwersytetu z doświadczeniem w zakresie opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze terapii na rynkach międzynarodowych. Nasza Uczelnia została wybrana spośród innych ośrodków na świecie z uwagi na wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową oraz nowoczesne zaplecze badawcze.
Fot. Michał Piłat
Treść: dr hab. Krzysztof Stachyra, prof. UMCS