Spotkanie autorskie z dr. Konradem Grocheckim - absolwentem archeologii i historii UMCS

Zespół Wydziału Historii i Archeologii UMCS zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie autorskie z dr. Konradem Grocheckim: "Grobowiec Orzechowskich na Wzgórzu Ariańskim koło Krasnegostawu. Miejsce pamięci w kontekście historycznym i kulturowym".

KIEDY? 20 listopada 2024 r., godz. 10.00-12.00
MIEJSCE: Sala Obrad Rady Wydziału Historii i Archeologii (sala nr 9), Pl. Marii Curie Skłodowskiej 4A 

Publikacja "Grobowiec Orzechowskich..." stanowi zaktualizowaną wersję dysertacji doktorskiej K. Grocheckiego, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Pleszczyńskiego w Katedrze Historii Starożytnej i Średniowiecznej UMCS w Lublinie (obecnie Katedra Antropologii Przekazu Historycznego). Obrona pracy miała miejsce w 2021 r. w Instytucie Historii UMCS, a jej recenzentami byli prof. dr hab. Jacek Banaszkiewicz oraz prof. dr hab. Tadeusz Cegielski.

Z recenzji prof. em. dr. hab. Tadeusza Cegielskiego (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski):

"Autor podjął się zadania tyleż niezwykłego, co trudnego – wyświetlenia genezy, zrekonstruowania pierwotnego kształtu oraz określenia kontekstu kulturowego i historycznego obiektu, jakim jest Grobisko na Wzgórzu Ariańskim we wsi Krynica koło Krasnegostawu. Miejsce pochówku usytuowane z dala od ludzkich siedzib, obiektu sakralnego, zarazem monument o niecodziennym kształcie architektonicznym: wydłużonej piramidy, która przypomina obelisk. Jak się dziś powszechnie uważa, miejsce przeznaczone dla podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego, zmarłego w 1612 r. (…)
 
Celem Autora stało się również zbadanie znaczenia niezwykłego grobowca jako „miejsca pamięci” na przestrzeni dwóch co najmniej stuleci. Podjął się więc zadania trudnego nie tylko ze względu na jego interdyscyplinarny charakter. Trudnego również z racji zniszczeń, jakich w materialnej strukturze obiektu dokonali tak czas, jak i ludzie. Wszystko to, wraz z koniecznością zdobycia środków na badania archeologiczne, stanowić musiało nie lada wyzwanie dla młodego badacza. (…)
 
Na oddzielną uwagę zasługuje treść i wysoka jakość merytoryczna i techniczna części zawierającej fotografie i ryciny, jako że w wysokim stopniu ułatwia ona lekturę tekstu głównego.
 
(…) Otrzymaliśmy więc niezwykle ciekawą, zarazem wartościową poznawczo pracę, zbudowaną na bogatym materiale źródłowym, obejmującym kilka dyscyplin naukowych – od archeologii poprzez historiografię, na kulturoznawstwie i historii idei kończąc. Dyscyplin wykorzystanych w sposób kompetenty, krytyczny i twórczy".

*Konrad Grochecki – ur. 1984 r. w Krasnymstawie. Absolwent archeologii (2008) oraz historii (2009) na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (obecnie Wydział Historii i Archeologii). Pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, specjalizujący się w archeologii i historii średniowiecza oraz wczesnej nowożytności.


    Aktualności

    Data dodania
    15 listopada 2024