Mgr Wojciech Sieradzon

Sieradzon Wojciech (ur. 31.12.1986 r. w Kutnie) – politolog, pracownik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie; Wydziału Politologii UMCS na kierunku politologia (2005–2010); Wydziału Nauk Społecznych KUL na kierunku ekonomia (2014); podyplomowego studium ewaluacji (Akademia Ewaluacji) w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego (2012–2013); Podyplomowego Studium Rozwoju Regionalnego i Polityki Regionalnej (Akademia Rozwoju Regionalnego) (2012). W 2010 r. podjął studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku ekonomia. Uzyskał uprawnienia do nauczania przedmiotów w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (2005–2010).

Od 2013 r. kieruje pracami stanowiska ds. projektów miejskich w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (Departament Polityki Przestrzennej). W latach 2010–2013 pracował jako specjalista ds. programowania strategicznego w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (Departament Koordynacji Polityki Strukturalnej).

Autor publikacji: Geneza i funkcjonowanie instytucji Rzecznika Praw Dziecka w Polsce, „Consensus. Studenckie Zeszyty Naukowe” 2009, nr 12; Samorządowcy w natarciu, „Magazyn Studentów Polformance” 2009, nr 2; Kobieta w polityce, czy na pewno milcząca?, „Młodzi w Nauce. Studenckie Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku”, Białystok 2008; Sprawozdanie z Polsko-Niemiecko-Ukraińskich Studenckich Warsztatów Politologicznych w Münster 25–31 marca 2007 r., „Consensus. Studenckie Zeszyty Naukowe” 2008, nr 9; Dla przyszłych Rockefellerów, w: ... i bogowie inwestują, Warszawa 2006; Narodowy Bank Polski strażnikiem zdrowego złotego, „Dziennik Łódzki. Wiadomości Dnia” (28 stycznia 2004); Nie tylko dla Rockefellerów, w: Giełdę pojąć się ośmielił... czyli małe co nieco o rynku kapitałowym, Warszawa 2004. Współautor publikacji The advantages of this Exchange, w: From theory to practice journalistic and political forum, Kutno 2005.

Odbył praktyki w: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Departament Analiz Strategicznych) (2010); Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii (2009); Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie (2009); Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (Departament Koordynacji Polityki Strukturalnej, 2009); Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie (2008); Związku Gmin Regionu Kutnowskiego (2008); Urzędzie Miasta Lublina (Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich, 2008); Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (Departament Polityki Migracyjnej, 2007); Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, oddział w Lublinie (2007); Urzędzie Miasta Kutno (2006).

W trakcie studiów kilkakrotnie otrzymywał stypendia naukowe ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz uczelniane i samorządowe. Odznaczony Brązowym Medalem za Zasługi dla Szkoły – najwyższe odznaczenie Zespołu Szkół nr 1 w Kutnie. Branżowy laureat w konkursie na najlepszego studenta RP „Studencki Nobel 2010 – Twoja szansa na sukces” w branży nauk społecznych, organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (2010). Laureat The Ferszt-Buynoski Scholarship in Political Science for Polish University Students, organizowanego przez Institute of International Education European Office in Budapest, Hungary (2008, 2009). Laureat Nagrody Rektora UMCS w Lublinie, prof. Andrzeja Dąbrowskiego, za zajęcie I miejsca w uniwersyteckim finale Konkursu „Primus Inter Pares 2009” (2009). Zwycięzca Regionalnego Finału Konkursu „Primus Inter Pares 2009”, organizowanego przez Zrzeszenie Studentów Polskich (2009). Zwycięzca Uczelnianego Finału Konkursu „Primus Inter Pares 2009” na UMCS, organizowanego przez Zrzeszenie Studentów Polskich (2009). Zdobył: wyróżnienie w etapie regionalnym konkursu na najlepszego studenta RP „Studencki Nobel 2009”, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (2009); wyróżnienie w etapie uczelnianym konkursu na najlepszego studenta RP „Studencki Nobel 2009”, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (2009). Laureat Uczelniany UMCS konkursu na najlepszego studenta Polski „Primus Inter Pares Student 2008”, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (2008). Zajął II miejsce w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, zorganizowanym przez Wydział Politologii UMCS (2007).

Lubi podróże i odkrywanie nowych miejsc, poznawanie odrębnych kultur. Interesuje się polityką i ekonomią w wymiarze światowym i lokalnym. Regularnie stara się uprawiać sport w różnych formach (pływanie, siatkówka), a w wolnych chwilach lubi sięgnąć po dobrą książkę.

Wspomnienia ze studiów: „Studia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie były czasem, do którego zawsze miło wracam wspomnieniami. W trakcie pięcioletniej edukacji dane mi było spotkać wielu życzliwych ludzi, zarówno wśród kadry profesorskiej, wykładowców, osób z obsługi administracyjnej, jak i koleżanek i kolegów studentów. Studiowanie na UMCS, poza zdobywaniem wiedzy na wykładach i zajęciach oraz pobudzaniem zainteresowań, umożliwiło mi rozwijanie praktycznych umiejętności w ramach licznych aktywności na uczelni (m.in. w kołach naukowych, samorządzie studenckim) oraz w ramach staży i praktyk, z których zawsze chętnie korzystałem. Realizowaniu studiów na UMCS na pewno sprzyjała również kameralna atmosfera Lublina z Miasteczkiem Akademickim oraz pl. Litewskim, przy którym mieści się Wydział Politologii”.