Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Solecki Jan Andrzej (ur. 8.08.1948 r. w Siedliskach) – chemik, adiunkt na Wydziale Chemii UMCS.
Absolwent Technikum Chemicznego nr 1 w Lublinie (1967); Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii na kierunku chemia (1972). Kolejne stopnie naukowe – doktora (1981) i doktora habilitowanego (2007) zdobywał na UMCS.
Był zatrudniony jako pracownik naukowo-badawczy w Centralnym Laboratorium Aparatury Unikalnej UMCS (1972-1975), a następnie pracownik naukowo-techniczny w Zakładzie Radiochemii i Chemii Koloidów (1975-1997). Obecnie jest adiunktem na Wydziale Chemii UMCS (od 1997 r.).
Jego działalność naukowa wiąże się z fizykochemią oraz oznaczaniem i analizowaniem obecności radionuklidów w środowisku przyrodniczym. Uczestniczył w realizacji grantów: „Badania mechanizmu migracji izotopów promieniotwórczych w środowisku naturalnym” (1998-2001); „Badania nad mechanizmem wiązania i przemieszczania się pierwiastków promieniotwórczych w środowisku naturalnym na przykładzie gleb i osadów dennych Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego” (2003-2006); „Badania bioakumulacji radioizotopów i metali ciężkich u ptaków z obszaru wschodniej polski” (2005-2008); „Mechanizmy różnicowania kumulacji pierwiastków metalicznych i radionuklidów w biotycznych i abiotycznych komponentach ekosystemów wschodniej Polski o różnym stopniu odkształcenia” (2010-2013). Badał sorpcje U(VI), stront (II), lantanowce (III), Am-241 i Cs-137 na glinie i bentonicie granulowanym. Zajmował się zadaniem: „Rozwój technik i technologii wspomagających gospodarkę wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi”, realizowanym przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w ramach strategicznego projektu badawczego „Technologie wspomagające rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej”. Uczestniczył także w ekspedycji naukowej po Morzu Barentsa związanej z badaniem skażeń promieniotwórczych Arktyki (1991).
Jego działalność dydaktyczna obejmuje wykłady z zakresu ochrony radiologicznej, biologicznych skutków promieniowania jonizującego, monitoringu środowiska i metod radioanalitycznych, ćwiczenia z radiometrii i ochrony przed promieniowaniem, technik izotopowych. Jest promotorem prac magisterskich z kierunków chemia i ochrona środowiska.
Dorobek publikacyjny obejmuje: 52 artykuły naukowe, 27 innych publikacji w formie referatów i prezentacji konferencyjnych wydanych w materiałach konferencyjnych, 5 opracowań dla Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu.
Został odznaczony: Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Żonaty, żona Krystyna – starszy wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS. Synowie: Michał – doktor nauk medycznych, specjalista chirurgii ogólnej (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, PSK nr 1), Marcin – absolwent Szkoły Głównej Handlowej (Warszawa), specjalista w zarządzaniu finansami, SAP, restrukturyzacji firm. Synowe: Anna lekarz stomatolog gabinet prywatny, Agnieszka absolwentka Szkoły Głównej Handlowej (Warszawa), specjalistra SAP. Czterech wnuków – Jan, Adam, Aleksander, Ignacy. Interesuje się konserwacją przedmiotów zabytkowych.
Miło wspomina profesorów UMCS, m.in. Andrzeja Waksmundzkiego, Jerzego Szczypa, Jarosława Ościka, ich anegdoty były niepowtarzalne. Ważne dla niego był lata: 1968, 1980 i czas pierwszej Solidarności, w czasie studiów spotkał fantastycznych ludzi. W jego pamięci utkwiły także piękne róże na terenie obecnego rektoratu oraz wokół Chatki Żaka, których już nie ma.