Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Trzciński Andrzej Marek (ur. 25.05.1953 r. w Warszawie) – historyk, profesor nadzwyczajny UMCS, kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS.
Absolwent Technikum Geologicznego w Warszawie w 1973 r.; Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS na kierunku wychowanie plastyczne (1978-1982), gdzie uzyskał dyplom artystyczny z zakresu malarstwa na podstawie pracy magisterskiej „Kompozycje i ornamentyka kamieni nagrobnych na cmentarzu żydowskim w Józefowie Biłgorajskim na tle nagrobnej symboliki hebrajskiej”. W 1993 r. na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL zdobył stopień doktora w zakresie historii sztuki na podstawie rozprawy: Treści symboliczne przedstawień na nagrobkach żydowskich w Polsce (wybrane zagadnienia), której promotorem był prof. Tadeusz Chrzanowski. W 2008 r. na Wydziale Humanistycznym UMCS uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu historii (specjalność: nauki pomocnicze historii) na podstawie rozprawy Hebrajskie inskrypcje na materiale kamiennym w Polsce w XIII-XX wieku. Studium paleograficzno-epigraficzne.
Zawodowo związany z UMCS – z Instytutem Wychowania Artystycznego (1983–2004, od 1997 r. – Wydział Artystyczny) oraz Zakładem Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UMCS (od 2005 r.). Pełni funkcje kierownika studiów doktoranckich w zakresie kulturoznawstwa (od 2010 r.) oraz kierownika Zakładu Kultury i Historii Żydów (od 2011 r.)
Autor licznych publikacji poświęconych cmentarzom i nagrobkom żydowskim. Do jego zainteresowań naukowych należą: badania dotyczące zabytków żydowskich na historycznych obszarach Rzeczypospolitej – ich inwentaryzacja i edycja jako źródeł, z opracowaniem obejmującym cechy formalno-stylowe, ikonograficzne i paleograficzne, wraz z kontekstem historycznym; ikonografia i ikonologia przedstawień na zabytkach sepulkralnych, wyposażeniu i wystroju synagog, na sprzętach ze sfery kultu i obrzędów; polichromie nagrobków żydowskich, a także epigrafika i paleografia hebrajska.
Ma żonę Irenę oraz córkę Joannę. Interesuje się podróżami.