mgr Agnieszka Borsewicz (Ragaman)

Agnieszka Borsewicz (Ragaman) – biolożka, historyczka sztuki. Organizatorka i uczestniczka krajowych oraz międzynarodowych konferencji studenckich i naukowych. Koordynatorka projektów wystawienniczych i edukacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe pracy w instytucjach kultury oraz tytuł zawodowy Kustosz. Urodzona 1991 roku w Krasnymstawie. Absolwentka Zespół Szkół nr 2 im. B. Głowackiego w Krasnymstawie. Ukończyła w 2017 roku studia magisterskie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku biologia ogólna i eksperymentalna. Pracę dyplomową obroniła pod kierunkiem prof. dr hab. Antoniego Gawrona, praca dyplomowa dotyczyła analizy antropologicznej materiałów kostnych ze zbiorów Muzeum Zamojskich w Zamościu. Ukończyła również studia magisterskie w 2016 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie na kierunku historia sztuki. Pracę dyplomową obroniła pod kierunkiem prof. dr hab. Urszuli Mazurczak. Praca dyplomowa dotyczyła sztuki wczesnochrześcijańskiej na enkolpionach w zbiorach polskich. Ponadto obroniła w 2013 roku pracę licencjacką na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku archeologia napisaną pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Kłosińskiej prof. UMCS na temat kultury łużyckiej w Kotlinie Zamojskiej.

W latach 2016-2017 odbyła trzymiesięczny staż w Pracowni “Muzeum Zoologiczne” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie pod opieką dr Jacka Chobotowa. oraz była przewodniczką w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”.  W latach 2018-2022 muzealniczka w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Od 2022 roku specjalistka ds. realizacji programu działalności Teatru Starego w Lublinie. Zajmuje się organizacją zwiedzania wystawy Teatru, koordynacją wydarzeń artystycznych dla dzieci i współorganizacją programu filmowego.

Wykonywałam świadczenia woluntarystyczne: roczne na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej Instytutu Archeologii Zakładzie Epok Kamienia pod opieką prof. dr hab. Anny Zakościelnej (luty 2015 – luty 2016) oraz półroczne w Muzeum Lubelskim w Lublinie (obecnie Muzeum Narodowe w Lublinie) pod opieką Marty Cyran Kierownika Działu Archeologii (marzec 2016-lipiec 2016).